نمایش نمایش

شناسه : 30873249
واکنش مردم به افزایش قیمت خودرو؛


این حساسیت ها و بعضاً طرح گلایه و انتقاد از افزایش قیمت ها در طی هفته‌های گذشته بیشتر به گوش می رسد که اصلی ترین علت آن به افزایش پلکانی قیمت خودرو در دو مقطع کوتاه مدت و با فاصله زمانی نه چندان بسیار از یکدیگر معطوف می شود.

یزدندا؛ در طول سالیان اخیر، خودرو به یکی از نیازهای اساسی خانوارهای ایرانی تبدیل شده است. به واقع اگر نیازهای اصلی انسان در سه ضلع مثلثی خوراک، پوشاک و مسکن خلاصه می شد در سال های اخیر ضلعی دیگر تحت عنوان خودرو نیز به این نیاز اضافه شده است.

به تبع با عنایت به تقاضای نسبتاً قابل توجهی که از سوی جامعه در ارتباط با خرید خودرو وجود دارد، اخبار قیمت خودرو و نوسانات یا افزایش قیمت ها با حساسیت و دقت نظر بسیاری دنبال و پیگیری می شود.

واکنش جامعه مصرف‌کننده در محافل عمومی و خصوصی به افزایش قیمت خودرو در طول هفته های گذشته خود گَواهی است بر صحت این ادعا که جامعه مصرف‌کننده با دقت نظر بسیار هر گونه افزایش و جهش قیمتی خودرو را با حساسیت بسیار پیگیری می کند.

این حساسیت ها و بعضاً طرح گلایه و انتقاد از افزایش قیمت ها در طی هفته‌های گذشته بیشتر به گوش می رسد که اصلی ترین علت آن به افزایش پلکانی قیمت خودرو در دو مقطع کوتاه مدت و با فاصله زمانی نه چندان بسیار از یکدیگر معطوف می شود.

«صفرعلی پارسائیان» یکی از شهروندان یزدی که از بزرگترین بنگاه‌های خرید و فروش ماشین در یزد را دارد در گفتگو با خبرنگار یزدندا ضمن انتقاد شدید از دولت گفت: در چهار سال اخیر واقعا بازار کساد است و اخیرا هم به شدت بازار خرید و فروش ماشین افت پیدا کرده است؛ من سه سال است از جیب می‌خورم و بارها قصد کردم بنگاه را فروخته و پول آن را در بانک سپرده کنم و به طور قطع وقتی چنین مراکز خدماتی رونق نداشته باشد افرادی هم که در چنین مشاغلی فعالیت دارند اوضاع خوبی ندارند و بعضا به بیکارها افزوده می‌شود.

پارسائیان اظهار کرد: مردم این روزها طالب خرید ماشین‌های خارجی به‌خصوص چینی هستند زیرا ماشین‌های ایرانی اصلا کیفیت مناسبی ندارند و گران هستند و مردم ترجیح می‌دهند ماشین‌های با کیفیت چینی را با قیمت بسیار مناسب تهیه کنند.

وی افزود: قیمت ماشین‌های ایرانی روز به روز بیشتر می‌شود و کیفیتشان کمتر و همین امر موجب نارضایتی مردم شده است در واقع آنقدر وضعیت بازار خودرو و وضعیت اقتصادی کشور بد است که به نظر می‌رسد کسانی می‌خواهند کشور نابود شود.

پارسائیان اذعان کرد: ماشین‌های ایرانی مثل پراید قاتل مردم شده‌اند و همه ماشین‌ها از پارس، پژو و پراید از نصف قیمت الانشان کمتر ارزش دارند.

محمدعلی احسان‌پور مکانیک یزدی گفت: مردم اصلا از خدمات پس از فروش خودروهای ایرانی ومدت کوتاه سلامت خودروهایشان و بهای سنگینی که برای خرید خودرو داده‌اند راضی نیستند؛ واقعا قیمت خودروهای ایرانی اصلا منصفانه نیست و با کیفیت ماشین هم‌خوانی ندارد.

غفوری شهروند یزدی در گفتگو با خبرنگار یزدندا عنوان کرد: ماشین‌های ایرانی اصلا قابل مقایسه با ماشین‌های اروپایی و کره‌ای نیستند و این نوع ماشین‌ها اگر چه در خارج قیمتی ندارند اما در ایران گران هستند اما مردم امروز ترجیح می‌دهند ماشین‌های چینی بخرند زیرا اقساطی هستند و بهره در اقساط ندارند و همچنین کیفیت مطلوبی هم دارند.

وی گفت: ما هنوز دلیل اینکه روز به روز ماشین‌های ایرانی گران می‌شوند را نفهمیده‌ایم.

امیرمحمد دهقانی‌زاده دانشجوی یزدی اذعان کرد: کیفیت ماشین‌های ایرانی اصلا خوب نیست، بازار خودرو واقعا راکد است و ماشین خریدن در این شرایط ریسک خیلی خطرناکی است.

وی ادامه داد: قیمت خودرو روز به روز بیشتر می‌شود اما کیفیت بهتر که نمی‌شود بدتر هم می‌شود، واقعا دلیل گرانی پراید با این موج تصادفات چیست؟

انتهای پیام/ز.ک
 


جدیدترین ها جدیدترین ها