نمایش نمایش

شناسه : 25175964
پزشک مسئول برنامه ایدز دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد:


پزشک مسئول برنامه ایدز دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد گفت: تا اول مهرماه 95؛ 260 مورد ابتلا به ایدز در استان یزد شناسایی شده اند که 55 نفر در اثر این بیماری فوت و 60 نفر تحت درمان هستند.

پزشک مسئول برنامه ایدز دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد در گفتگو با خبرنگار یزدندا گفت: از سال ۱۹۸۸ اول دسامبر (برابر ۱۰ آذر) روز جهانی ایدز نامگذاری شده که یک فرصت برای اتحاد سراسر دنیا در برابر ایدز و حمایت از مبتلایان است.


وی در اهمیت روز جهانی ایدز افزود: روز جهانی ایدز از این رو اهمیت دارد که به تمامی ساکنان کره زمین؛ دولت ها و ملت ها یادآور شویم ایدز از بین نرفته است و هنوز هم نیاز به مبارزه با انگ و بهبود آموزش در این زمینه وجود دارد.


مرجان پدرزاده اظهار کرد: از 1980 تا کنون 78 میلیون نفر مبتلا به ایدز شده اند و نزدیک به 38 میلیون نفر فوت کرده اند و نزدیک به 37 میلیون نفر با ایدز زندگی می کنند.


وی افزود: در ایران تا اول مهرماه 95؛ 33 هزار و 227 نفر مبتلا به HIV  شناسایی شده اند که حدود 16 درصد زن و 84 درصد مرد هستند؛ 12هزار و 669 نفر وارد ایدز شده اند؛ و 6484 نفر تحت درمان و 8881 نفر فوت کرده اند.


پدرزاده گفت: فقط 30 درصد مبتلایان به ایدز در کشور شناسایی شده اند که از این میان 68/2 درصد از راه اعتیاد تزریقی، 18/7 درصد جنسی و 1/5 درصد مادر به کودک بوده است که از میان مادران مبتلا به ایدز در جهان 7 مورد تحت درمان قرار گرفته اند..


وی تصریح کرد: از کل مواردی جدیدی که سال گذشته تشخیص داده شده اند؛  39 درصد تزریق مواد مخدر؛ 40 درصد تماس جنسی و درصد ابتلا زنان 34 درصدو زنان 66 درصد بوده است؛ که درصد ابتلا زنان نسبت به قبل افزایش یافته است.


پزشک مسئول برنامه ایدز دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد اذعان کرد: تا اول مهرماه 95؛ 260 مورد ابتلا به ایدز در استان یزد شناسایی شده اند؛ 55 نفر در اثر این بیماری فوت و 60 نفر تحت درمان هستند که شایع ترین نوع انتقال تزریق و تماس جنسی بوده است.


پدرزاده در خصوص اقدامات پیشگیری از ایدز در کشور عنوان کرد: افزایش  بیمار یابی ایدز، تصويب برنامه استراتژيک چهارم ايدز کشور در شوراي عالي سلامت و امنيت غذايي، اجرای برنامه های آموزش در سطوح مختلف در زمینه پیشگیری از ایدز، تا به هدف کشور های جهان در سال 2020 برسیم یعنی 90 درصد موارد شناسایی شوند و تحت درمان قرار گرفته در در درمان ثابت بمانند.


وی اذعان کرد: در خصوص دارو های ضد ویروس ایدز مانع از بروز 21 میلیون مرگ ناشی از ایدز و 28 میلیون ابتلای ایدز تا سال 2003 میلادی خواهیم شد.


پدرزاده گفت: آمارها حاکی از این است که مصرف ماده های مخدر مانند شیشه و قرص های روان گردان رو به افزایش است یکی از ویژگی های محرک این مواد بروز اسیب های جنسی در جامعه است و از طرفی آکاهی در جامعه با سلامت جنسی و باروری در سطح پایینی است عدم اگاهی در بحث انتقال جنسی یکی از آسیب های جدی تلقی می شود.


وی افزود: قشر جوان بیشتر در خطر ابتلا به این بیماری هستند به طوری که در هر دو دقیقه در جهان یک نوجوان 15 تا 19 سال به این بیماری مبتلا می شوند از همین رو جوانان باید با دیدن آموزش و خود مراقبتی از ابتلا به این بیماری پیش گیری کنند.


پزشک مسئول برنامه ایدز دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد اظهار کرد: مرکز مشاوره بیماری های رفتاری استان یزد « درمانگاه شهید نصیری» در بلوار امام جعفر صادق(ع) همه روزه از ساعت 7:30 دقیقه صبح الی 14:30 دقیقه عصر آماده مشاوره حضوری به مردم و مبتلایان است و همچنین کلیه امور مبتلایان از جمله بستری و درمان، آموزش و مشاوره در این مرکز به صورت رایگان صورت می گیرد که کلیه اطلاعات موجود در مرکز محرمانه است.


پدرزاده افزود: شهروندان می توانند با مراجعه به این مرکز آزمایشات تشخص ایدز را به صورت رایگان انجام دهند.

انتهای پیام/ک
 


جدیدترین ها جدیدترین ها