نمایش نمایش

شناسه : 30082367
یادداشت؛


زنان علاوه بر نقش عمومي كه همه انسان‌ها عهده‌دار هستند، مي‌توانند در مواردي به طور خاص ايفاي نقش نموده و زمينه‌هاي ظهور را فراهم نمايند و اين مسئله، اهميت نقش زنان را در زمينه‌سازي ظهور روشن مي‌نمايد.

همه انسان‌ها در برابر امام عصرِ خود مسئول هستند و براي زمينه‌سازي ظهور آن حضرت وظايفي را بر عهده دارند.

زنان علاوه بر نقش عمومي كه همه انسان‌ها عهده‌دار هستند، مي‌توانند در مواردي به طور خاص ايفاي نقش نموده و زمينه‌هاي ظهور را فراهم نمايند و اين مسئله، اهميت نقش زنان را در زمينه‌سازي ظهور روشن مي‌نمايد.

در دوران غیبت و پنهان زیستی امام مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف باورمندان مهدویّت دارای رسالت و مسئولیت خطیری می‌باشند. منتظران واقعی و راستین در جامعه منتظران جهت نیل به جامعه ایده‌آل مهدوی از پای ننشسته و با تلاش و کوشش مضاعف و با ارائه برنامه و راهکارهای تبلیغی، زمینه شوق و علاقه مردم را جهت درک ظهور و آمدن حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف دوچندان می‌کنند.

زمینه‌سازی ظهور از دلایل اصلی انقلاب اسلامی ایران محسوب می‌شود و آنان که با اعتقاد راسخ در راستای پیروزی انقلاب و اکنون برای دوام آن گام بر می‌دارند، دلیل محکمی دارند و آن هم زمینه‌سازی ظهور منجی عالم بشریت است زیرا می‌دانند امام مهدی(عج) نیروی توانمند و کارآمد برای ایجاد حکومت جهانی خود دارد و اکنون زمان امتحان است.

در این میان نقش زنان ـ که جمعیت انبوهی از مردم را تشکیل می‌دهند ـ نقش خطیر و مهمی است؛ زیرا قلمرو و نفوذ زنان در جامعه و ابعاد مختلف آن، دارای گستره وسیعی می‌باشد؛ یعنی علاوه بر جامعه، در خانواده و مدرسه و… جهت تربیت نسل منتظِر و پرورش یاران خاص حضرت، نقش بی‌نظیر و بی‌بدیلی را بر عهده دارند. از این رو زنان منتظِر به خاطر جایگاه مهم اجتماعی، و خانوادگی در صورت انجام صحیح مسئولیت، منتظران و جامعه منتظران را به سوی جامعه ایده‌آل مهدوی سوق خواهند داد.

زنان مسلمان به خصوص زن مسلمان ایرانی در دوران قبل از انقلاب و دوران پیروزی انقلاب، دوران دفاع مقدس و در زمان حاضر در همه صحنه‌ها  نقش‌آفرین بوده‌اند.

مقام معظمای ولایت حضرت امام خامنه‌ای در خصوص حضور زنان در صحنه می‌فرمایند:« یقیناً اگر زن‌ها در داخل خیابان‌ها و در راهپیمایی‌های عظیم حضور پیدا نمی‌کردند - آن حضور عظیم و باشکوه زنان در دوران انقلاب - انقلاب پیروز نمی‌شد. در جنگ تحمیلی اگر امثال همین مادر گرامی سه شهید و مادران شهیدان و همسران شهیدان - که من افتخار داشته‌ام با هزارها نفرِ اینها از نزدیک نشست و برخاست و گفتگو کنم و خصوصیات آنها را مشاهده کنم - ایمان خود، صبر خود، ایستادگی خود، معرفت خود و روشن‌بینی خود در قبال ضایعات جنگ و فداکاریهای جوانان و مردان را نشان نمی‌دادند، جنگ پیروز نمی‌شد. اگر مادران و همسران شهدا بی‌صبری نشان می‌دادند، شوق جهاد در راه خدا و شهادت در دل مردها می‌خشکید؛ این‌گونه نمی‌جوشید؛ این‌گونه به جامعه طراوت نمی‌داد. در میدان جنگ هم زنان نقشهای درجه اوّل را ایفا کردند. اگر در طول انقلاب، وفاداری زنان، عواطف زنان، حضور زنان در میدانهای مختلف، در راهپیماییها و در انتخاباتها نمی‌بود، یقیناً این حرکت عظیم مردمی نمی‌توانست این‌گونه شکل پیدا کند و ادامه یابد. این نظر اسلام است، این نظر نظام اسلامی است.»

زن می‌تواند علاوه بر افزایش توانمندی‌های معنوی و علمی خود با نقش تاثیرگذار خود در محیط خانواده و همچنین نحوه حضور در اجتماع باعث اعتلای جامعه شود و از همین رو زن مسلمان وظیفه سنگین خود سازی و جامعه سازی را برای تحقق ظهور منجی عالم بشریت دارد.

دشمنان جامعه تشیع و آنان که ظهور امام زمان(عج) را فهمیده و خطرات آن را برای خود نظام استکبار درک کرده‌اند، مرتب در حال نقشه کشیدن و مکر هستند و از هر راهی سعی دارند جامعه شیعه را نابود کنند و راهکارهای خود نابودی اسلام حقیقی را  در یه شهوت و بی بند و باری کشیدن و زدودن حیا و حجاب و عفت از زن مسلمان می‌دانند.

امام خامنه‌ای برای تحقق ظهور و موفقیت زنان هم در زندگی فردی و هم اجتماعی الگوی بی‌بدیل حضرت زهرا(س) را معرفی می‌کند و می‌فرماید: «آنهایی که در طول تاریخ - چه در جاهلیت قدیم و چه در جاهلیت قرن بیستم - سعی کرده‌اند که زن را تحقیر و کوچک کنند و او را دلبسته به همین زخارف و زینتهای ظاهری معرفی نمایند و پایبند مُد و لباس و آرایش و طلا و زیور آلات کنند و وسیله و دست مایه‌یی برای خوشگذرانیهای زندگی وانمود نمایند و عملاً در این راه قدم بردارند، منطق آنها منطقی است که مثل برف و یخ، در مقابل گرمای خورشیدِ مقام معنوی فاطمه‌ی‌زهرا(علیهاالسّلام) ذوب می‌شود و از بین می‌رود.

اسلام، فاطمه - آن عنصر برجسته و ممتاز ملکوتی - را به عنوان نمونه و اسوه‌ی زن معرفی می‌کند. آن، زندگی ظاهری و جهاد و مبارزه و دانش و سخنوری و فداکاری و شوهرداری و مادری و همسری و مهاجرت و حضور در همه‌ی میدانهای سیاسی و نظامی و انقلابی و برجستگی همه جانبه‌ی او که مردهای بزرگ را در مقابلش به خضوع وادار می‌کرد، این هم مقام معنوی و رکوع و سجود و محراب عبادت و دعا و صحیفه و تضرّع و ذات ملکوتی و درخشندگی عنصر معنوی و همپایه و هموزن و همسنگ امیرالمؤمنین و پیامبر بودن اوست. زن، این است. الگوی زنی که اسلام می‌خواهد بسازد، این است.»

باشد که بانوان ایران زمین با الگو گیری از حضرت زهرا(س) مدافع حریم ولایت باشند و زمینه‌های ظهور امام مهدی(عج) را فراهم کنند.

 


جدیدترین ها جدیدترین ها