نمایش نمایش

شناسه : 29780518
رییس جهاد کشاورزی تفت:


رییس جهاد کشاورزی تفت با اشاره به اینکه مگس مدیترانه ای خطرناک ترین آفت کشاورزی است گفت: سال گذشته آفت مگس مدیترانه بالغ بر 54 درصد از محصولات انار تفت را نابود کرد.

به گزارش یزدندا، رییس اداره جهاد کشاورزی شهرستان تفت در گفتگو با خبرنگار صبح تفت، در رابطه با مشاهده دوباره آفت خطرناک مگس مدیترانه ای در باغات شهرستان تفت، گفت: مگس مدیترانه ای خطرناک ترین آفت مزارع و باغات است که می تواند اقتصاد کشاورزی را نابود کند.

*مگس مدیترانه ای خطرناک ترین آفت کشاورزی/ خسارت 25 میلیارد تومانی به انار تفت در سال 95

«محمد حسین فلاح نژاد» با بیان اینکه سال گذشته آفت مگس مدیترانه بالغ بر 54 درصد از محصولات انار تفت را نابود کرد، افزود: ظهور این آفت علی رغم صدمه زدن به محصولات انار تفت باعث کاهش قیمت این محصول شد و مجموعاً در سال گذشته بالغ بر 25 میلیارد تومان به کشاورزان تفتی صدمه زد.

وی تصریح کرد: امسال برای شناسایی مقابله و مبارزه با آفت مگس مدیترانه ای 60 ایستگاه پایش آفت از 17 فروردین در نظر گرفته شد و در تاریخ 19 خرداد، اولین نمونه آفت مگس مدیترانه ای در منطقه حسینی شکار و سمپاشی به منظور طعمه مسموم پاشی از 20 خرداد در این منطقه آغاز شد.

*قرارداد 2 میلیارد تومانی برای مبارزه با «مگس مدیترانه ای» در 820 هکتار از باغات

این مقام مسئول در رابطه با تدابیر جهاد کشاورزی تفت برای مقابله و مبارزه با این آفت، گفت: جهاد کشاورزی تفت طی قراردادی 2 میلیارد تومانی با پیمانکار، مجموع 820 هکتار از باغات شهر تفت و اسلامیه را به 5 منطقه تقسیم و هر منطقه تحت نظارت یک کارشناس، سمپاشی و مقابله با آفت می شود.

فلاح نژاد، با بیان اینکه تاکنون حدود 400 هکتار از باغات طعمه مسموم پاشی شده است، تاکید کرد: سمپاشی همراه و همزمان گسترش آفت در محلات مختلف شهر تفت و اسلامیه انجام می شود و تا زمان برداشت محصول و حتی بعد از آن هم ادامه خواهد شد؛ علاوه بر این در کنار پروژه سمپاشی، به پیشنهاد فرماندار تفت ستاد های محلی فعال و تصمیم شد تا معتدین محله با همکاری کشاورزان هر محله به جمع آوری محصولات آلوده مانند آلوچه و زردآلو اقدام کنند.

*هیچ بودجه ای برای مبارزه با «مگس مدیترانه ای» در سال 96 مصوب و تخصیص داده نشده است

رییس جهاد کشاورزی تفت تصریح کرد: برای سال 96، تاکنون هیچ بودجه ای برای مبارزه با این آفت مصوب و اختصاص داده نشده و قرارداد با پیمانکار هم بصورت امانی منعقد شده است.

وی افزود: تلاش های جهاد کشاورزی و مبارزه با آفت مگس مدیترانه ای زمانی نتیجه خواهد داد که کشاورزان دلسوزی و وقت گذاری لازم را داشته باشند و دغدغه مند به مبارزه و مقابله با این آفت بپردازند؛ متاسفانه عدم دلسوزی و توجه برخی از کشاورزان تفتی باعث شده است تا تلاش های کشاورزان و جهاد کشاورزی ضایع شود.

*برخی کشاورزان دلسوزی ندارند و حتی با نیروهای جهاد در گیر می شود

فلاح نژاد ادامه داد: ما بارها و بارها با کشاورزان و معتمدان محلی جلسه داشته و درخواست کردیم محصولات آلوده را جمع کنند حتی گفتیم اگر نیاز به کارگر هم داشته باشید ما در اختیارتان قرار می دهیم ولی برخی نه تنها همکاری نمی کنند بلکه در مواردی درگیری و برخورد با نیروهای جهاد کشاورزی هم را داشته اند که چه کسی گفته است سمپاشی کنید؟!

وی در پایان گفت: متاسفانه آن دغدغه و همکاری که نیاز است از سوی برخی کشاورزان تفتی وجود ندارد و این موضوع علاوه بر اینکه روند کار ما را کند کرده بلکه در مواردی زحمات و تلاش های انجام شده را نیز ضایع می کند و اگر کشاورزان همکاری نکنند تلاش های های شبانه روزی جهاد کشاورزی به نتیجه نخواهد رسید.

انتهای پیام/م*


جدیدترین ها جدیدترین ها