نمایش نمایش

شناسه : 20955632
آمار گمرک:


جدیدترین آمارهای گمرک نشان می‌دهد انتظارات درباره رونق صادرات و واردات کشور که در سال گذشته به علت رکود اقتصادی و مشکلات تحریم‌ها با افت بی‌سابقه روبرو شده بود، با اجرای برجام، محقق نشده است.

به گزارش یزدندا  به نقل از مشرق؛ با اجرایی شدن برجام از دی‌ماه سال گذشته، با توجه به تبلیغات دولتی‌ها درباره لغو تحریم‌ها و عادی شدن روابط اقتصادی و تجاری ایران با دنیا، انتظار می‌رفت روند صادرات و واردات کشور که در سال گذشته به علت رکود اقتصادی و مشکلات تحریم‌ها با افت بی‌سابقه روبرو شده بود، مجددا رونق بگیرد.

اما با انتشار آمار گمرک از حجم تجارت خارجی کشور در 2 ماهه نخست امسال، مشخص شد برجام تاکنون نتوانسته رکود حاکم بر صادرات و واردات کشور را رفع کند.

بر اساس گزارش گمرک، در 2 ماهه نخست امسال، 6 میلیارد و 859 میلیون دلار کالای غیرنفتی از طریق گمرکات اجرایی به خارج از کشور صادر شد که در مقایسه با دو ماهه اول سال گذشته بیش از 14 درصد کاهش یافته است.

براساس این گزارش، در همین مدت 5 میلیارد و 497 میلیون دلار کالا وارد کشور شد که 13.5 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش داشته است.

در مجموع، ارزش مبادلات تجاری کشور در دو ماهه امسال به 12.3 میلیارد دلار رسیده که 13 درصد (900 میلیون دلار) نسبت به سال گذشته کاهش نشان می‌دهد. ارزش مبادلات تجاری کشور در دو ماهه اول سال گذشته 14.2 میلیارد دلار بود.

مبادلات تجاری کشور در دو ماهه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال 93 نیز کاهش 3 میلیارد دلاری نشان می‌دهد.

آمارهای فوق نشان می‌دهد با گذشت 4 ماه از اجرای برجام، همچنان مشکلات و گره‌های مبادلات تجاری بر سر راه تجار ایران قرار دارد.

افت 13 درصدی تجارت خارجی کشور پس از برجام +نمودار

انتهای پیام/صجدیدترین ها جدیدترین ها