نمایش نمایش

شناسه : 13214900


دکتر ظریف پیش از این هم به شدت بر محرمانه‌ماندن جزئیات مذاکرات تاکید داشته و حتی به نمایندگان گفته بود در این راه از استیضاح‌ مجلس نیز باکی ندارد. با این اوصاف جای بسی شگفتی است که جناب تابش ادعا می‌کند سیر تا پیاز مذاکرات به اطلاع نمایندگان رسیده است!

پایگاه خبری تحلیلی طنین ایران- انصاف و عمق‌نگری از جمله رموز موفقیت فعالان سیاسی به ویژه در جامعه اسلامی است. در سایه انصاف و واقع‌بینی است که از سویی هم نقاط قوّت همان‌گونه که هست، دیده و تقویت می‌شود و هم نقاط ضعف در پشت پرده دلبستگی‌های جناحی و شخصی پنهان نمی‌ماند و لاجرم با پذیرش کاستی‌ها، برای برطرف‌کردن آن‌ها برنامه‌ریزی و اقدام می‌شود.

 

توجه به این ویژگی‌ها بخصوص در روزهایی که بحث مذاکرات هسته‌ای در نقطه عطف خود به سر می‌برد، اهمیتی دوچندان می‌یابد؛ چه‌این‌که ترجیح منافع گروهی و علقه‌های شخصی بر منافع ملی و فقدان واقع‌بینی و ژرف‌نگری، پیامدهای جبران‌‌ناپذیری را به دنبال خواهد داشت.

 

روز یکشنبه آقایان ظریف و عراقچی در مقام وزارت امورخارجه و عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای برای ارائه گزارش درباره برخی مسائل مذاکره به جلسه غیرعلنی مجلس رفتند. پس از پایان جلسه، خبرگزاری‌ها گزارش‌هایی سربسته از محتوای جلسه غیرعلنی منتشر کردند؛ گزارش‌هایی که بعضا نگران‌‌کننده و مؤید نادیده‌گرفته شدن برخی از خطوط قرمز نظام در مذاکرات بود.

 

در این میان، برخی نمایندگان و رسانه‌ها نیز کوشیدند به‌گونه‌ای خاص به دفاع از عملکرد تیم مذاکره‌کننده و رویکرد دولت بپردازند؛ اقدامی که با توجه به افزایش حساسیت‌های جامعه به روند مذاکرات چندان پذیرفتنی نیست. زیرا مردم انتظار دارند این موضوع حساس که تاثیر برجسته‌ای بر امنیت و آینده خود و فرزندانشان دارد، فراتر از دلبستگی‌های جناحی بررسی شود.

 

در این راستا آقای محمدرضا تابش، نماینده مجلس، در گفتگو با خبرآنلاين حضور محمد جواد ظريف در جلسه غير علني مجلس را در راستاي پاسخ گويي دولت دهم در عمل به وعده هايش به مردم ارزيابي کرده و گفته است: از دولت دكتر روحاني تشكر مي‌كنيم كه دارد به شعارهاي خود جامه عمل مي پوشاند؛ از جمله شعار مسئوليت پذيري و پاسخ گويي كه جزو ويژگي‌هاي دولت يازدهم است.

 

وی افزوده است: در دولت گذشته بارها از سعيد جليلي به عنوان عضو ارشد مذاكره كننده در تيم هسته اي خواستيم كه براي اداي برخي توضيحات به مجلس بيايد ولي ايشان تنها يك يا دو بار در مجلس حاضر شد و چيزي هم فراتر از حرف هايي كه در روزنامه ها و رسانه ها منتشر مي شد،نزد. اما الان آقاي ظريف از سير تا پياز مذاكرات را با نمايندگان درميان گذاشت كه بسيار كار خوبي بود و افكار عمومي نمايندگان نسبت به كاري كه درجريان مذاكرات انجام شده، قانع شد و اين را من نشات گرفته از پاسخ گويي دولت يازدهم مي دانم و نه چيز ديگري.

 

نماينده مردم اردكان درمجلس همچنین در پاسخ به اين سوال كه آيا در پايان جلسه صداي برخي نمايندگان  برروي ظريف بلند شد؟ گفت: در اينگونه جلسات حرف هايي نمايندگان مي زنند و نمايندگان دولت هم پاسخ مي دهند  اما درباره بالارفتن صداها بايد بگويم كه اين روزها بالا بردن صدا ديگر در بين برخي نمايندگان رسم شده است!

 

محمدرضا تابش کوشیده است از یکسو با استفاده از فرصت به دست آمده، پای‌بندی دولت به شعار مسئولیت‌پذیری و پاسخ‌گویی را برجسته‌سازی کند که واقعیت‌ بیرونی در موارد متعددی این پایبندی را مخدوش جلوه می‌دهد. و از سوی دیگر خواسته یا ناخواسته با ادبیاتی کنایه‌آمیز برخی نمایندگان منتقد و پیگیر را با این تعبیر که «اين روزها بالا بردن صدا ديگر در بين برخي نمايندگان رسم شده است» مورد نوازش قرار داده است.

 

این در حالی است که تاملی کوتاه در رخداد‌هایی همچون ماجرای توزیع سبدکالا، افزایش قیمت نان و برخی کالاهای دیگر، تعلل در قطع یارانه ثروتمندان، تناقض‌گویی‌های قابل توجه و اخیرا قطع بدون اطلاع سهمیه سوخت خودروهای شخصی، نوع مسئولیت‌پذیری و پاسخگویی دولتمردان محترم را زیر سوال برده است.

از همه مهم‌تر رویکرد دولت در موضوع بسیار مهم هسته‌ای است که علیرغم تاکید رهبر معظم انقلاب، از انتشار فکت‌شیت و جزئیات مذاکرات خودداری کرده و در این مسیر حتی به تناقض‌گویی هم افتاده است.

 

این نماینده محترم مجلس در حالی ادعا می‌کند که وزیر امور خارجه از سیر تا پیاز مذاکرات را با نمایندگان در میان گذاشته است که چه بسا حتی شخص وزیر محترم امور خارجه هم چنین ادعایی نداشته باشد.

چه این‌که دکتر ظریف پیش از این هم به شدت بر محرمانه‌ماندن جزئیات مذاکرات تاکید داشته و حتی به نمایندگان گفته بود در این راه از استیضاح‌ مجلس نیز باکی ندارد. با این اوصاف جای بسی شگفتی است که جناب تابش ادعا می‌کند سیر تا پیاز مذاکرات به اطلاع نمایندگان رسیده است!

 

به راستی چگونه می‌توان ادعای این نماینده محترم را پذیرفت در حالی‌که دولت علیرغم درخواست کتبی 213 نماینده مجلس شورای اسلامی از وزارت امور خارجه در تاریخ 25فروردین سال جاری برای انتشار فکت شیت ایران، نه‌تنها این خواست منطقی نمایندگان را اجابت نکرده؛ بلکه به تناقض‌گویی‌های نادر نیز روی آورده است؛ به گونه‌ای که برخی در وصف تناقض‌های پیش آمده بین مسئولان ارشد مذاکره کننده در این زمینه این‌گونه تیتر زدند که «فکت شیت ایرانی؛ منتشر می‌شود، نمی‌شود، شده است».

 

 

 


جدیدترین ها جدیدترین ها