نمایش نمایش

شناسه : 29669576
عضو هیئت علمی دانشگاه یزد مطرح کرد


عضو هیئت علمی دانشگاه یزد گفت: یکی از ویژگی هایی که نظام سلطه و در راس آنها آمریکا دارد این است که در ظاهر ادعای حمایت از حقوق بشر، دموکراسی و آزادی می کند اما در عمل اوج استبداد، اختناق و نقض حقوق بشر را از آنها می بینیم.

به گزارش یزدندا، عضو هیئت علمی دانشگاه یزد در مصاحبه با یزدرسا با اشاره به نامگذاری هفته دوم تیر ماه به عنوان هفته حقوق بشر آمریکایی گفت: موارد بسیار زیادی از نقض حقوق بشر آمریکایی داریم که بحث ترور شهدای هفت تیر توسط منافقین که به حمایت آمریکا انجام شد، حمله شیمیایی به مردم عراق، حمایت از تروریست هایی که 17 هزار هموطن ما را به خاک و خون کشیده اند از جمله آن هاست و یادآوری اینها می تواند برای ملت ما علی الخصوص نسل جوان آموزنده باشد.

دکتر اکبر غفوری سابقه آمریکا و در عین حال شعارهای زیبای دولتمردان آمریکا را منافقانه دانست و گفت: از دیدگاه قرآن اصلی ترین دشمن هر فرد یا هر جامعه ای منافق است که به ظاهر ادعای دوستی و محبت می کند اما در عمل دشمنی و خباثت از او سر می زند. اگر دشمن اظهار دشمنی کند طرف مقابل می تواند خود را برای مقابله با آن مجهز کند اما خطر در جایی است که دشمن در ظاهر اظهار محبت و ارادت می کند ولی در عمل  دشمنی می کند.

این کارشناس مسائل سیاسی افزود: یکی از ویژگی هایی که نظام سلطه  و در راس آنها آمریکا یا به تعبیر بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران شیطان بزرگ، ام الفساد قرن و تروریست بالذات دارد این است که در ظاهر ادعای حمایت از حقوق بشر، دموکراسی و آزادی می کند اما در عمل اوج استبداد، اختناق و نقض حقوق بشر را از آنها می بینیم.

وی ابراز داشت: با نگاهی به تاریخچه جغرافیای سیاسی جهان بعد از جنگ جهانی دوم می بینیم بسیاری از ملت ها را نظام سلطه و آمریکای جنایتکار از صحنه سیاسی حذف کرده است. برای نمونه آمریکا ملت فلسطین که قرن ها در سرزمین خود ساکن بود را از نقشه سیاسی دنیا حذف کرد و یک رژیم جعلی غاصب را جایگزین آنها قرار داد. با این حال ادعای حمایت از حقوق بشر هم می کنند.

غفوری ادامه داد: یا برای مثال بلافاصله بعد از برگزاری انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری در ایران که با مشارکت بیش از 73 درصد واجدین شرایط برگزار شد و در تاریخ دموکراسی کمتر سابقه دارد که کشوری پس از 38 سال انقلاب چنین میزان بالای مشارکت سیاسی را داشته باشد، ترامپ رئیس جمهور آمریکا اولین سفر خارجی خود را به کشور عرربستان سعودی انجام داد و هیچ گونه اعتراضی نسبت به این حکومت قبیله ای و قرون وسطایی که حتی در تاریخ آن کشور برگزاری یک انتخابات آرمان و آرزو است نکرد و بالعکس کشور ما که مظهر اوج دموکراسی و انتخابات می باشد را متهم به دیکتاتوری و استبداد می کند.

این استاد دانشگاه بیان داشت: آمریکائی ها از یک طرف ادعای دموکراسی و آزادی می کنند و از یک طرف بسیاری از شبکه های ماهواره ای جمهوری اسلامی را تعطیل می کنند یا ادعای دموکراسی می کند اما در خود سازمان ملل اوج استبداد و دیکتاتوری را می بینیم به طوری که یک رای آمریکا می تواند رای 200 کشور دیگر را از طریق استفاده از حق وتو باطل کند.

وی اضافه کرد: آمریکایی ها 80 نفر از فرقه داوودیه در خود آمریکا را در حالی که در منزل خودشان بودند آتش زده و می سوزانند. همچنین نقض حقوق بشر در حق اقلیت ها را در موارد متعددی در آمریکا می بینیم. سرخپوستان به عنوان مالکان اصلی آمریکا با کشتار عجیب و نقض حقوق مواجه می شوند. لذا مشکلی که امروز در دنیا داریم این است که مدعیان مبارزه با تروریسم خودشان به عنوان بزرگترین مدافعان تروریست ظاهر می شوند.

غفوری با اشاره به جنایت های گروه تروریستی داعش گفت: خانم کلینتون در کتاب خاطرات خود اعتراف می کند داعش را ما خلق کردیم و از سوی دیگر ادعای مبارزه با تروریسم هم می کنند. یا مثلاً  ادعای مبارزه با مواد مخدر می کنند اما از زمانی که افغانستان را اشغال کرده اند میزان کشت مواد مخدر 40 برابر شده، یعنی سود و منفعت را آنها می برند اما خسارت ها یش به ملت افغانستان تحمیل می شود.

وی در پایان تاکید کرد: در یک کلام مشکلی که ما امروز در دنیا داریم این است که مدعیان دفاع از حقوق بشر خودشان بزرگترین ناقضان حقوق بشر می باشند. آمریکا در هیروشیما و ناکازاکی از سلاح های هسته ای استفاده کرده اند، حال اینها خودشان مدعی مبارزه با سلاح های کشتار جمعی هستند و مانع از استفاده صلح آمیز ایران از انرژی هسته ای می شوند.


جدیدترین ها جدیدترین ها