نمایش نمایش

شناسه : 34109772
در روز ملی فناوری هسته ای؛


اولین محموله کیک زرد تولیدی کارخانه اورانیوم اردکان با دستور رئیس جمهور به سایت UCF اصفهان انتقال یافت.

به گزارش یزدندا؛ امروز در مراسم دوازدهمین سالروز ملی فناوری هسته‌ای که در سالن اجلاس سران برگزار شد اولین محموله کیک زرد تولیدی کارخانه اورانیوم اردکان با دستور رئیس جمهور به سایت UCF اصفهان انتقال یافت.

در یزد دو مرحله غنی سازی صورت می‌گیرد، مرحله اول اکتشاف و استخراج اورانیوم از معدن ساغند و مرحله بعدی تولید کیک زرد در کارخانه اردکان است.

تأسیسات ساغند یزد، نمود عینی فعالیت در زمینه استحصال اورانیوم از منابع طبیعی است. تأسیسات موجود در این کارخانه، اورانیوم را از عمق 350 متری زمین استخراج می کند.

اورانیوم استخراجی از معدن ساغند، در منطقه اردکان یزد در مجتمع شهید رضایی نژاد، پس از اعمال فرایندهای مختلف شیمیایی و فیزیکی، به کیک زرد تبدیل می شود.

اورانیوم، یکی از عناصر طبیعی، اساسی و اقتصادی است و کانادا با یک چهارم تولید جهانی، بزرگ ترین تولید کننده اورانیوم در جهان است. ایران نیز در استان هایی مانند یزد، بندرعباس و اردبیل، دارای ذخایر اورانیوم است و میزان این ذخایر، 36 هزار تن است. بنابر اعلام رسمی سازمان انرژی اتمی، تاکنون 400 معدن اورانیوم در کشور شناسایی شده اند. مهم ترین معدن اورانیوم کشور در منطقه ساغند یزد، بیش از 3 هزار تن ذخایر اورانیوم دارد.

20 فروردین ماه سال 1385 خبر دستیابی ایران به فن آوری غنی سازی اورانیوم و راه اندازی یک زنجیره کامل غنی سازی در نطنز اعلام شد. در پی این خبر با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی، به پاس قدردانی از تلاش های افتخار آمیز دانشمندان جوان ایران اسلامی، بیستم فروردین ماه، مقارن با تکمیل چرخه سوخت هسته ای در تقویم رسمی ایرانیان روز ملی فن آوری هسته ای نام گرفت.

این فن آوری در برگیرنده بسیاری از علوم مهندسی و پایه است و در حال حاضر منحصراً در اختیار تعداد کمی از کشورهای جهان است. اهمیت کسب این فن آوری موجب جهش علمی و در همه زمینه های علمی و صنعتی در کشورمان شده است.

انتهای پیام/ز.ک


جدیدترین ها جدیدترین ها