نمایش نمایش

شناسه : 13478221
نکته ای قابل تأمل!


نکته قابل تأمل این است که آیا آمریکا حاضر می‌شود جمهوری اسلامی ایران از پایگاه‌های نظامی این کشور در «غرب آسیا» از جمله پایگاه «اینجرلیک» بازرسی کند.

به گزارش یزد ندا، مذاکرات هسته‌ای شکل جدیدی به خود می‌گیرد و زیاده‌خواهی مقامات آمریکایی و غربی در مذاکرات که در فضای مجازی بنام "دبه کردن" معروف شده روزبه روز گسترش می‌یابد. 

**درخواست نمایندگان پارلمان اروپا 

بازدید از مراکز نظامی نکته‌ای است که توسط مقامات و سردمداران آمریکایی و اخیرا توسط ۲۲۰ نفر از نمایندگان پارلمان اروپا مطرح شده که آنها خواستار بازرسی بی‌قید و شرط از همه مراکز نظامی ایران شده‌اند.

نکته قابل تأمل این است که آیا غرب و آمریکا می‌توانند قبول کنند که کشوری از تأسیسات نظامی آن‌ها بازدید کند؟ مثلا پایگاه نظامی "اینجرلیک" که در شهر "آدانا" در جنوب ترکیه قرار دارد؛ آیا آمریکایی‌ها موافقت می‌کنند که جمهوری اسلامی از این پایگاه به صرف وجود بمب اتمی بازدید کند؟
 

http://www.jahannews.com/images/docs/files/000426/nf00426451-1.png

http://www.jahannews.com/images/docs/files/000426/nf00426451-2.jpg

http://www.jahannews.com/images/docs/files/000426/nf00426451-3.jpg


پاسخ به این سوال منفی است چون از دیدگاه امپریالیستی آمریکا، فقط آنها می‌توانند تعیین تکلیف کنند که کدام کشور شایسته بازرسی است.

**سردار جزایری: اجازه بازدید از مراکز نظامی را به هیچ وجه نمی‌دهیم 

به گزارش باشگاه خبرنگاران، سردار سرتیپ «سید مسعود جزایری» معاون ستاد کل نیروهای مسلح در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران؛ درباره امکان بازدید از مراکز نظامی توسط غرب اظهار داشت: اجازه هیچ‌گونه بازدید از مراکز نظامی را به هیچ وجه نخواهیم داد.

وی ادامه داد: آمریکا و غرب چنانچه از حدود خود خارج شوند، مذاکرات با چالشی جدی مواجه خواهد شد. 

لازم به توضیح است مثالی که درباره بازرسی آمریکا از پایگاه "اینجرلیک" زده شد یک قیاس مع‌الفارق است. زیرا آمریکا بمب اتم در تأسیسات خود انباشته، اما جمهوری اسلامی ایران به هیچ عنوان از ابتدا به دنبال ساخت بمب اتم نبوده و نیست و این موضوع بارها توسط مسئولان ارشد کشورمان تأکید شده است.

**حد توقف زیاده‌خواهی کجاست؟

جالب است که آمریکا و غرب هیچ‌گاه از درخواست‌های خود عقب‌نشینی نمی‌کنند و هر روز گامی فراتر می‌گذارند و سوال اینجاست که حد توقف زیاده‌خواهی کجاست و به نظر می‌رسد مطالعه چند باره پروتکل توسط مسئولین ارشد اجرایی آمریکا ضروری است.

**سردار کوثری : مذاکرات هسته‌ای نباید به سمت مسائل موشکی برود 

سردار "محمداسماعیل کوثری" عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار دفاعی امنیتی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران؛ درباره نحوه مذاکرات اظهار داشت: مذاکرات هسته‌ای نباید به سمت مسائل موشکی برود و ۵ قدرت جهانی به همراه آلمان نباید از این حیطه خارج شوند.

غرب سعی می‌کند تا ایران را که به عنوان قدرت بزرگ منطقه غرب آسیا شناخته شده، دچار انفعال تاکتیکی کند. البته این به معنی زیر سوال بردن زحمات تیم مذاکره کننده نیست که به فرموده رهبر انقلاب "تیم مذاکره کننده فرزندان انقلاب هستند"، اما مراقبت از خدعه و نیرنگ دشمن حائز اهمیت به نظر می‌رسد.


جدیدترین ها جدیدترین ها