نمایش نمایش

شناسه : 13631198
مدیر کل انتقال خون استان یزد؛


مدیر کل انتقال خون استان یزد گفت: میزان اهدا کنندگان خانم در یزد به علت باور غلط و ترس از كم خوني کم است و تنها 3 درصد اهدا کنندگان خون در استان را بانوان تشکیل می دهند.

به گزارش یزد ندا، نقي تقوائي در گفتگو با یزدبانو به مناسبت روز جهانی اهدا کنندگان خون اذعان داشت: تقريباً نيمي از جعیت کشور را بانوان تشکیل می دهند و از این تعداد اگر فرض بر این باشد که حداقل 50 درصد قابلیت اهدای خون داشته باشند باید آمار اهدای خون بانوان خیلی بالاتر از این ارقام باشد و این در حالی است که در بعضی از کشورهای جهان حتی تا 50% اهداکنندگان خون خانم ها هستند.

این مقام مسئول ضمن اشاره به آمار پایین اهداکنندگان خانم در سطح کشور اضافه کرد: بانوان قبل از اهدای خون معاینه کامل می شوند و بعد از خونگیری به آنان قرص رایگان آهن داده می شود .

وی با بیان اینکه با وجود فضای فیزیکی مناسب جهت اهدای خون بانوان تعداد اهداکنندگان خانم در استان پایین است، خاطر نشان کرد: استان يزد یکی از سالم ترین خون‌های کشور را داراست، ولی لازم است بانوان و گروه های خونی منفی بیشتر برای اهدای خون مراجعه کنند. 

تقوایی رتبه یزد در زمینه اهدا کنندگان مستمر خون در سطح کشور را خوب ارزیابی کرد و تصریح کرد: یزد در بسیاری از شاخص‌های خونی مثل سلامت خون ، اهداکننده مستمر و تعداد اهدای خون در هر هزار  نفر جمعیت در كشور از رتبه خوبی برخوردار است، که نشان از همت بلند مردم دارالعباده یزد می باشد.

وی ادامه داد: میانگین کشوری اهدا کنندگان مستمر 50 درصد است که این شاخص در استان یزد 57 درصد می‌باشد.

تقوایی خاطر نشان کرد: یزد در زمینه انتقال خون استان معین است و در سال گذشته 3 هزار و 982  واحد خون به استان هاي همجوار ارسال کرده است كه نسبت به مدت مشابه سال قبل تقريباً‌ 70 درصد افزايش داشته است.

وی افزود: همچنين در سال 1393 تعداد 33هزار و359 واحد خون ، 18 هزار336 واحد پلاكت و 16هزار و 32 واحد فرآورده‌هاي پلاسمايي  به مراكز درماني سطح استان ارسال شده است.

مدیر کل انتقال خون استان یزد با بیان اینکه آقايان واجد شرايط 4 بار و خانم هاي واجد شرايط 3 بار در سال می‌توانند خون اهدا کنند، اظهار داشت: افراد بین سنین 18 تا 60 سال می توانند برای اهدای خون به پایگاه های انتقال خون مراجعه کنند.

انتهای پیام/ز


جدیدترین ها جدیدترین ها