نمایش نمایش

شناسه : 14474518
مسکن مهر و امتداد بی مهری ها


برخلاف وعده قبلی دولت، معاون وزیر مسکن گفت: شاید مسکن مهر تا سال ۹۵ هم تمام نشود.

به گزارش یزد ندا، در حالی « احمد اصغری مهرآبادی» قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در مسکن مهر 22 دی ماه 93 در نشست خبری با بیان این که تحویل واحدهای مسکن مهر بدون خدمات زیربنایی تخلف است گفت: برنامه‌ریزی شده که بیش از ۹۰ درصد واحدها تا پایان سال ۹۴ تکمیل شوند و برای تکمیل خدمات زیربنایی واحدهای باقیمانده مسکن مهر ۵۶۰۰ میلیارد تومان و اعتبارات روبنایی پنج هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

اما بر خلاف وعده ها، قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی در مسکن مهر  3 مرداد ماه 94 در برنامه تلویزیونی اعلام کرد: در حال حاضر اصلی‌ترین مشکلی که پروژه‌ مسکن مهر در سراسر کشور با آن روبه‌روست محدودیت منابع اعتباری است و در صورتی که این اعتبار تامین نشود احتمال این‌که پروژه‌ها حتی در سال 1395 تمام نشود نیز وجود دارد.


احمد اصغری مهرآبادی با اشاره به این‌که در حال حاضر ساخت 250 هزار واحد مسکن مهر در کشور به پایان رسیده که برای تحویل آن‌ها به تکمیل امکانات زیرساختی احتیاج است، اظهار کرد: از نظر ساخت وزارت راه و شهرسازی مشکلی برای ارائه‌ی این واحد‌ها ندارد اما متاسفانه تامین امکانات زیرساختی این واحد‌ها به اعتباراتی احتیاج دارد که هنوز تامین نشده و با وجود تعامل نزدیکی که بین وزارت راه و شهرسازی و وزارت نیرو وجود دارد، کار همچنان بدون رسیدن به یک راه‌حل قطعی ادامه دارد.


وی اضافه کرد: براساس تعهداتی که داریم تا پایان سال حدود 500 هزار واحد مسکن مهر را تحویل خواهیم داد که از این میان این 250 هزار واحد نیاز به امکاناتی دارند که از حوزه اختیارات ما خارج‌اند و تنها در صورت رسیدن منابع مالی لازم به پایان خواهند رسید. از حدود دو میلیون و 300 هزار واحد مسکن مهر در سراسر کشور تاکنون یک میلیون و 800 هزار واحد مسکن به پایان کار اجرایی رسیده و عملیات اجرایی در سایر مجموعه‌ها نیز ادامه دارد.


مدیر کل اداره راه و شهرسازی یزد از افتتاح هفت هزار و ۶۰ واحد مسکن مهر تا پایان سال و انجام اقدامات عمراني لازم برای اجرای طرح مطالعاتی بافت های فرسوده در استان خبر داد.


این به این معنی است که در یزد نیز هفت هزار خانواده در انتظار تحویل مسکن خود هستند.


وضعیت عدم تحویل مسکن مهر در سطح کشور به جایی رسیده است که در گروه های اجتماعی متقاضیان مسکن مهر که هنوز خانه خود را تحویل نگرفته اند همدیگر را به تجمع در برابر مجلس دعوت کرده اند.


دولت امیدوار بود که با حل مسئله ی هسته ای از طریق گفتگو با طرف آمریکایی و کسب منابع حاصل از فروش نفت و انتقال این منابع به داخل کشور مشکلات اقتصادی و از جمله موضوع مسکن مهر را به سرانجام برساند. در عین حال مقامات دولتی از اصلاح روش اجرای این طرح و استمرار آن سخن می گفتند. چنانکه عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی با اعلام برنامه‌های خود، در مورد مسکن مهر اظهار داشت: گرچه من نسبت به مسکن مهر نقد داشتم، ولی با توجه به اینکه سرنوشت حدود 10 میلیون نفر به آن گره خورده، هیچ تغییر سیاستی نسبت به پروژه‌های شروع شده مدنظر نیست و سعی می‌کنیم نواقص آن را برطرف کنیم. وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه مجموعه‌های مسکن مهر را متوقف نمی‌کنیم، گفت: فعلاً در این مقطع سعی می‌کنیم زیر ساخت ها و خدمات روبنایی را تأمین کنیم. نرخ مسکن مهر افزایش پیدا نمی کند. هیچ افزایش نرخی را در مسکن مهر نداریم و با همان نرخ قبلی پروژه ها ادامه پیدا می کند.


پیوند زدن پرونده هسته ای به مشکلات داخلی و اصرار بر این انگاره که با حل موضوع هسته ای تمام کاستی های اقتصادی از جمله مسکن مهر را جبران می شود، موجب شد تا دولت با دست خود گره کوری بر اقتصاد ملی زده و در مذاکرات هسته ای نیز از موضع ضعف وارد شود. گذر ماه¬ ها نشان داد، شد آنچه شد. پرونده هسته ای در پیچ و خم بهانه جویی دولت های غربی گرفتار شد، مشکلات اقتصادی مستمراً ادامه داشت و در این میان مسکن مهر نیز چندان جدی تلقی نمی شد.


توجه جدی برای تکمیل مسکن مهر، از توصیه رهبر انقلاب اسلامی به دولت است، حضرت آیت الله خامنه ای 5 شهرویرماه 93 در دیدار رئیس جمهور و اعضای هیأت دولت گفتند: اگر احتمالا با اصل طرح مسکن مهر و یا نحوه تزریق اعتبارهای بانکی به آن مخالفتی وجود دارد ، اما این را هم بدانیم که اکنون چند میلیون نفر چشم انتظار تکمیل مسکن مهر هستند و باید این کار بطور جدی پیگیری شود و به اتمام برسد.


حال باید دید وضعیت تحویل مسکن مهر به متضایان چگونه خواهد بود؟ مردم چه زمان خانه های خود را تحویل می گیرند؟ آیا دولت با توجه به نقدهایی که به مسکن مهر دارد راه حل جدیدی برای حل مشکل مسکن پیدا خواهد کرد؟ «مسکن اجتماعی»  جایگزین بدون مشکل «مسکن مهر» خواهد بود؟
 


جدیدترین ها جدیدترین ها