نمایش نمایش

شناسه : 13885529
یادداشت/امید حسین مرشدی


بعد از روز­های خوش ناپایدار حضور در لیگ برتر به جز چند سال اول حضور در لیگ 1، دیگر آب خوش از گلوی هواداران یزدی فوتبال پایین نرفت و هرسال دریغ از پارسال.

یزد ندا؛ بعد از روز­های خوش ناپایدار حضور در لیگ برتر به جز چند سال اول حضور در لیگ 1، دیگر آب خوش از گلوی هواداران یزدی فوتبال پایین نرفت و هرسال دریغ از پارسال.

اوج ماجرا این فصل بود، شاید حالا کم کم داریم متوجه می شویم آیا یزد ما بود که صاحب دو تیم در لیگ 1 فوتبال ایران بود؟! درست یا غلط بگذریم. یک تیم با عنوان تربیت نوین که سقوط کرد و فولادی که با دعا، ثنا، ترس و لرز به هرترتیب، دقیقه 90 حفظ شد.

بعد از مدتی، این بار جلسات متعددی از سوی مسئولین استان با حضور نمایندگان دو تیم برگزار شد و از آنها خواسته شد که آقایان مطالبات خود را مکتوب کنید. حال باید دید، خروجی این جلسات چیست؟ برگزاری این جلسات، دلسوزی برای فوتبال است یا جنبه نمایشی دارد؛ به نیمه پر لیوان خوش بینیم اما زمان در حال گذر است. در رکود رسانه­ای این روزها، شنیده­ها حاکی از فروش تنها سهمیه استان به باشگاه خونه به خونه بابل است، شاید مطرح کردن آن به­نوعی شایعه سازی باشد؛ این در حالی است که بر خلاف موضوع نخ نمای همیشگی عدم تیم داری فولادی­ها، جدی تر از گذشته است. سوالات متعددی که شاید در ذهن هر هواداری نقش می بندد:

  • مگر می­شود به راحتی امتیاز میلیاردی تیم استان را واگذار کرد؟
  • چه کسی پاسخگوی این همه هوادار و اهالی فوتبال است؟
  • استانی با این همه ظرفیت و استعدادهای باب، توان حفظ یک تیم آن هم را در لیگ 1 را ندارد؟
  • آیا ما در فوتبال به بن بست خورده ایم؟
  • آیا اظهار نظر کارشناسان غیربومی در مورد ضعف تیم داری در فوتبال یزد را بپذیریم؟
  • هدف استان از تیم داری در فصول گذشته و هزینه چند ده میلیاردی چه بود؟
  • با بیش از 10 سال حضور در لیگ، چه عاید فوتبال یزد شد؟
  • ...

با توجه به نظارت مستمر AFC، فدراسیون بر این موضوع اصرار دارد تیم هایی که از هر لحاظ نمی توانند به صورت حرفه ای تیم داری کنند به اهلش واگذار کنند و هر سال با کاستن تعداد تیم ها، سعی در ارتقای کیفی لیگ 1 دارد. فصل 94-95 این رقابت ها، در سی ام تیرماه قرعه کشی می شود تا مسابقات با حضور 20 تیم، تنها در یک گروه، دهه سوم مردادماه سال جاری آغاز می شود.

در حالی که بسیاری از تیم ها به دنبال جذب بازیکن، کادر فنی قوی و تامین اعتبار برای حضور مقتدر در لیگ جدید هستند، ما به سان سال های گذشته فرصت سوزی می کنیم و هنوز اندر خم یک کوچه هستیم. پر واضح است ما به جای از دست دادن وقت و متکی بودن به اشخاص، باید با بهره گیری از منابع پایدار مالی، مدیریت کارآمد فوتبالی و ترسیم اهداف کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت، مشاوره با دلسوزان اهل فن و کنار گذاشتن افرادی که تنها به منفعت شخصی خود می نگرند، می توانیم به آینده فوتبال استان امیدوار باشیم.

سرانجام تنها لیگ دسته اولی استان ....

امید حسین مرشدی

منبع: یزد رسا


جدیدترین ها جدیدترین ها