نمایش نمایش

شناسه : 29859402
مديرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری یزد:


مديرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری یزد گفت: تعداد 7 هزار کیسه پارچه‌ای خریداری شده و در میادین میوه و تره‌بار و همچنین یک فروشگاه بزرگ یزد به صورت نمادین و در راستای فرهنگ‌سازی توزیع می‌شود.

به گزارش یزدندا، پلاستیک و نایلونی که نشانی از پیشرفت و راحتی جوامع است هم اینک به تدریج در حال نابودی محیط زیست بوده و هر روز با مصرف یک کیسه کمتر می‌شود گامی اساسی و عملگرا برداشت.

21 تیر روز جهانی بدون نایلکسبه گزارش خبرنگارحوزه محیط زیست گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، امروزه سالانه 500 میلیارد کیسه پلاستیکی در جهان مصرف می‌شود و 305 میلیون تن کیسه پلاستیکی در سال دور انداخته می‌شود اما در ایران آمارها حاکی از تولید سالانه 177 هزار تن پلاستیک است که این رقم معادل 500 تن در هر روز است.

توزیع 7 هزار کیسه پارچه‌ای در یزد

مديرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری یزد در گفتگو با خبرنگار یزد آوا با اشاره به نامگذاری 21 تیر ماه به روز جهانی بدون نایلکس گفت: هر ساله اقدامات خوبی از سوی دوستداران محیط زیست در جهت کاهش مصرف نایلون انجام می‌شود زیرا 300 سال طول می‌کشد تا کیسه‌های پلاستیکی جذب طبیعت شوند از همین رو تبعات زیست محیطی فراوانی دارند و موجب تخریب خاک می‌شوند.

مهندس «حمیدرضا رحیم دل» اظهار کرد: سازمان مدیریت پسماند شهرداری یزد نیز در این روز اقدامات موثری در راستای فرهنگ‌سازی و آموزش شهروندان در کمتر مصرف کردن نایلون انجام می‌دهد.

وی افزود: تعداد 7 هزار کیسه پارچه‌ای خریداری شده و در میادین میوه و تره‌بار و همچنین یک فروشگاه بزرگ یزد به صورت نمادین و در راستای فرهنگ‌سازی توزیع می‌شود.

مهندس رحیم‌دل اذعان کرد: همچنین تعداد 2500 دستمال سفره نیز تهیه شده و به‌صورت نمادین در تعدادی از نانوایی‌های شهر یزد توزیع خواهد شد زیرا بسیاری از مردم به اشتباه نان داغ خود را کیسه‌های پلاستیکی می‌گذارند که موجب تولید مشتقات سمی و شیمیایی می‌شود.

برای حذف نایلون، زنبیل‌ها باز گردد

وی ادامه داد: همه این اقدامات نمادین در مراکز هدف مانند فروشگاه‌های بزرگ، نانوایی‌ها و میادین میوه و تره بار برای حذف کیسه‌های پلاستیکی و برگشت سنت قدیمی استفاده از زنبیل‌ها در خرید است.

مديرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری یزد خاطر نشان کرد: در راستای توسعه پایدار باید شهروندان به سمت کاهش تولید زباله بروند و زباله‌ها را از مبداء تفکیک کنند تا شهرداری به راحتی بتواند در مراکز پالایش و پردازش زباله به راحتی زباله‌ها به چرخه مصرف بازگرداند تا کمترین آسیب به محیط زیست برسد.

*نفت تجدید ناپذیر و کیسه‌های 500 میلیون ساله تجدید پذیر
 

حدود 4 درصد از تولید نفت در جهان صرف تولید مواد پلاستیکی می‌شود در واقع تولید پلاستیک در جهان مستلزم  مصرف 60 تا 100 میلیون بشکه نفت در هر سال است و این در حالی است که تجزیه هر پلاستیک بین 300 تا 500 سال زمان نیاز دارد.

انتهای پیام/ک

 

جدیدترین ها جدیدترین ها