نمایش نمایش

شناسه : 14982275
کارشناس مسائل سیاسی در گفتگو با یزدندا مطرح کرد


کارشناس مسائل سیاسی در یزد گفت: آمریکا در ایران بدنبال تغییر معادله قدرت داخلی، تغییر سیاست خارجی و در نهایت براندازی نظام است

دکتر « مهدی صادقی» کارشناس مسائل سیاسی در گفتگو با خبرنگار یزد ندا با بیان اینکه آمریکایی ها پس از توافق برنامه های راهبردی و پروژه هایی برای نفوذ در ایران دارند گفت: پروژه نفوذ آمریکایی ها دارای سه جزء است: بعد آشکارا با زمانبندی  کوتاه مدت، بعد نیمه پنهان با زمانبندی میان مدت،  بعد سری با زمانبدی بلند مدت.


راهبرد کوتاه مدت و آشکارا در نفوذ؛ آمریکا بدنبال تغییر معادله قدرت در ایران


استاد دانشگاه و مولف کتاب اسلام هراسی غربی اظهار کرد: آمریکایی ها در بعد آشکارا با زمانبندی  کوتاه مدت به صورت واضح خواهان تغییر معادلات قدرت در داخل ایران با حمایت  از عناصر تجدید نظر طلب داخلی برای اهرم کردن نتیجه برجام برای انتخابات ها هستند.


دکتر صادقی افزود:  یکی از مقامات عالی دولت هم در مصاحبه خود گفت: مذاکرات اهرمی هست برای سیاست داخلی، حمایت از سکولارها و شبه سکولارهای داخلی، ایجاد دو دستگی و چند دستگی میان مذهبی ها درسطح سیاسی،  اختلاف اصول گراها که مهمترین برنامه دشمن است، سرخوردگی در سطح اجتماعی از نتایج برجام، تقویت شیعه لندنی که حضرت امام خامنه ای نیز اشاره کردند که به تقویت اسلام آمریکایی، دوری از روحانیت و رونق انجمن حجتیه بیانجامد.


راهبرد میان مدت و نیمه پنهان در نفوذ؛ بر هم زدن معماری سیاست خارجی ایران در منطقه


وی اذعان کرد: آمریکایی ها در طراحی میان مدت و نیمه پنهان خود قصد بر هم زدم معماری سیاست خارجی ایران در منطقه را دارند.


صادقی ادامه داد: عضو کردن جهت پیکان سیاست خارجی ایران و در کل تغییر هویت خارجی ایران برنامه و هدف پروژه میان مدت است.


آمریکا به دنبال تغییر آرایش دشمن در ایران


وی بابیان اینکه بخش نیمه پنهان در داخل خود اجزایی دارد خاطر نشان کرد: فراموشی مبارزه با اسرائیل که بعد اصلی این بخش است و همچنین بزرگ کردن دشمنی با عربستان به جای اسرائیل، دشمنی با فرانسه به جای آمریکا و در نتیجه تغییر آرایشی دشمن در ایران جز اهداف اصلی راهبرد نفوذ در لایه نیمه پنهان است.


این استاد دانشگاه افزود: در ادامه همین سیاست نامرد خواندن روسیه و چین و همچنین نان خور جلوه دادن یمن و لبنان نیز از برنامه های میان مدت آمریکایی ها است.


حیرت دشمن از قدرت منطقه ای ایران/ دوستان منطقه ای مولفه قدرت ایران


دکتر صادقی با بیان اینکه قدرت منطقه ای ایران برای آمریکایی ها بسیار حیرت آور است گفت:  تغییر جهت گیری در لبنان، در حالی که رقبای مابه صراحت دوستان منطقه ای ما را مولفه قدرت ما می دانند از بخش های بعد میان مدت پروژه نفوذ آمریکایی ها است.


مولف کتاب دیپلماسی فرهنگی تعاملی اظهار کرد: برخی از تحلیلگران غربی با اینکه اختلاف نظر دارند می گویند: « مسئله هسته ای ایران بدون تغییر در سیاست منطقه ای ایران ناقص است» .


وی افزود: برخی  جریانات داخلی در ایران مطرح می کنند که  ما از طریق مذاکره و دیپلماسی مشکلات را حل می کنیم و از همین منظر با داعش هم می توانیم مشکلاتمان را  حل کنیم.


عدم شرکت در ائتلاف جهانی علیه داعش، استراتژی عالی رهبری


صادقی گفت: موضع مذاکره با داعش در راستای اهداف راهبردی نظام قرار ندارد زیرا رهبری نیز در ائتلاف جهانی علیه داعش اجازه حضور ایران را ندادند و گفتند ما با آمریکایی ها در یک صف قرار نمی گیریم.


کارشناس مسائل سیاسی اذعان کرد: این اقدام رهبری یک راهبرد استراتژیک بسیار خوب بود و اگر ما با آمریکایی ها در یک صف قرار می گرفتیم،  سونامی تکفیری گری علیه ایران  راه می افتاد و در همین راستا نیز احتمالا در آینده عرب ستیزی و عرب هراسی توسط برخی جریانات تجدید نظر طلب داخلی کلید می خورد.


مهدی صادقی با بیان اینکه گراهام فولر می گوید:« زمینه اختلاف میان ایران و عراق وجود دارد.» گفت:  آمریکایی ها حتی در برنامه های خود پروژه اختلاف میان ایران و عراق،  ایران و سوریه و به طور کلی ایران و عرب ها را دنبال می کنند.


وی با اشاره به اینکه عدم همراهی ایران با ائتلاف جهانی علیه داعش یک موضع گیری بسیار عالی از سوی رهبری بود افزود: بزک کردن چهره آمریکا یکی از هشدارهای مقام معظم رهبری است و برخی می خواهند برای دوستی با آمریکا جهت دشمنی با آمریکا را به سمت عرب ها، سنی ها  و به طور کلی اعراب منطقه تغییر دهند و  این پروژه نیمه پنهانی است که از طرف غرب برای راهبرد میان مدت در نظر گرفته شده است.


راهبرد پنهان و سری نفوذ آمریکا؛ براندازی نظام است


کارشناس مسائل سیاسی در یزد گفت: بعد سوم یعنی همان راهبرد سری و بلند مدت نفوذ آمریکایی ها در ایران بر اندازی است .


دکتر صادقی گفت: تغییر ماهیت نظام در اثر موفقیت بعدهای اول و دوم برای آمریکا طبق شواهد،  کلیات پروژه بلند مدت را رقم  می زند.


وی تاکید کرد: البته مجریان داخلی این برنامه ها بدانند حتما در این راه قربانی خواهند شد.


صادقی گفت: نفوذ در ایران شامل دو مولفه داخلی و خارجی است و به صورت همزمان  برای تغییر هویت سیاست خارجی ایران یکی از اهداف اصلی است انجام می گیرد.


شکست ابزارهای سنتی آمریکا در منطقه


وی اظهار کرد: کسانی مثل گراهام فولر، شیرین هنتر و احتمالا ولی رضا نصر در چشم انداز نهایی خود متصور هستند ایران مکمل سیاست های آمریکا در منطقه باشد چرا که ابزارهای سنتی آمریکا شامل اسرائیل، عربستان و ترکیه تضعیف شده اند و آمریکا می خواهد با همکاری ایران توازنی در سیاست های خود بوجود آورد.

کارشناس مسائل سیاسی گفت:  آمریکایی ها در مصاحبات اخیر خود اعلام کرده اند که نفوذ خود را در ایران از دست داده اند و اگر از حالت تحریم   با نگاه خوشبینانه بیرون بیاییم به عنوان یک راهبرد از طریق نفوذ اقتصادی توسط شرکت ها چند ملیتی در کشور رخنه خواهند کرد و نفوذ اقتصادی به دنبال خود نقوذ سیاسی  و نفوذ سیاسی هم نفوذ فرهنگی را به دنبال دارد.


برجام دریچه نفوذ/ مکمل برجام باید ابتکار عمل ایران را حفظ کند


دکتر مهدی صادقی با بیان اینکه برجام دریچه ای است برای نفوذ و در آن ابهام وجود دارد گفت: باید مکملی از سوی مجلس به برجام شامل دو مولفه زیر اضافه شود:
1- ابتکار عمل و قابلیت مدیریت بحران از دست ایران نرود.
2- حرف آخر را در این مجادله ما بزنیم، آمریکا حمله  را شروع کرده اند اما باید ما حرف آخر را بزنیم

وی افزود: امیدواریم با اضافه شدن این مکمل توسط مجلس به برجام مسائل امنیت ملی حفظ شود.


جدیدترین ها جدیدترین ها