نمایش نمایش

شناسه : 18751081
معاون ستاد مبارزه قاچاق کالا و ارز خبرداد


معاون ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز از رشد ۳۰۰درصدی کشف میوه قاچاق خبر داد و علت افزایش قاچاق میوه در کشور را ورود این محصول کنار دیگر کالاها از طریق ۳هزار کانتینری که وارد گمرک می‌شوند، دانست.

به گزارش یزدندا به نقل از تسنیم ، معاون ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در شبکه خبر با بیان اینکه در 9ماهه نخست امسال 15هزار تن میوه قاچاق کشف شده است، افزود: این رقم در مقایسه با سال گذشته 300 درصد افزایش داشته است که 2400 تن آن به میوه‌هایی از جمله پرتقال، لیموترش و سیب اختصاص دارد.

گلستانی‌زاده افزود: در مورد دیگری محموله‌ای که قرار بود از بندر شهید رجایی به‌مقصد ترکمنستان ترانزیت شود در حال تخلیه در تهران کشف شد.

وی علت افزایش قاچاق میوه در کشور را ورود این محصول کنار دیگر کالاها از طریق 3هزار کانتینری که وارد گمرک می‌شوند، دانست و افزود: امکان بازدید همه این کانتینرها وجود ندارد.

گلستانی‌زاده گفت: اما برای کنترل قاچاق کوله‌بری با هماهنگی نیروی انتظامی در شرق کشور اقداماتی صورت گرفته است که در روزهای آینده شاهد آن خواهیم بود.

وی افزود: موضوع قاچاق را باید پیش از مبادی تا سطح عرضه کنترل کرد و اینکه واحدهای صنفی غیر قابل کنترل است قابل قبول نیست.

در ادامه رئیس اتحادیه محصولات کشاورزی گفت: به‌جز موز، انبه، آناناس و نارگیل ورود دیگر میوه‌ها و مرکبات ممنوع و قاچاق است.

رضا نورانی با اشاره به پیامدهای ورود میوه قاچاق به کشور افزود: برای محصولات قاچاق شده هیچ‌گونه عوارض و گمرکی پرداخت نمی‌شود، این محصولات آفات ناخوانده را وارد کشور می‌کنند و از طرفی مصرف کننده نمی‌داند محصولی که آن را خریداری می کند سالم است یا نه.

وی گفت: ایران قطب محصولات باغی است و در بسیاری از محصولات رتبه یک تا هفت در تولید این محصولات را به خود اختصاص داده است اما هنگامی که محصولی دچار آفت می‌شود و واردات و صادرات آن مدیریت نمی‌شود شاهد چنین اوضاعی هستیم.

نورانی افزود: در سال جاری سیب درختی و کیوی بیش از حد نیاز مصرف داخلی است، از طرفی صادرات به‌کندی صورت می‌گیرد و کشورهای عربی محصولات صادراتی ما را به داخل کشور عودت داده‌اند، از این رو پیشنهاد دادیم سیب را به پاکستان صادر کنیم و در قبال آن نارنگی از آن کشور وارد کنیم اما هنوز پاسخی نگرفته‌ایم.

وی گفت: حجم پرتقال قاچاقی که سال گذشته وارد کشور شد می‌توانست 30 میلیون دلار درآمد نصیب کشور کند.

نورانی با بیان اینکه بسیاری از واردات در کشور بر اساس نیاز مصرف کنندگان نیست، گفت: در 10 ماه نخست امسال 573هزار تن موز به‌ارزش 50 میلیون دلار وارد کشور شد که مطابق با مصرف داخلی نیست، در چنین شرایطی مسئولان باید نیاز را بررسی کنند و متناسب با آن مجوز واردات و صادرات را بدهند تا هم شاهد تنظیم بازار و هم جلوگیری از آفات ناخواسته باشیم.

وی گفت: اینکه یک محصولی قاچاق اعلام بشود و یا به‌یک‌باره مقابل صادرات و یا واردات بایستیم به تنظیم بازار کمکی نمی‌کند.

سود میوه‌های قاچاق پنج‌برابر قیمت تمام‌شده آن است

رئیس اتحادیه میوه و سبزی تهران هم در این برنامه گفت: سود میوه‌های قاچاق برای قاچاقچیان پنج برابر قیمت تمام‌شده است ازاین‌رو افراد سودجو را ترغیب به قاچاق می‌کند.

حسین مهاجران افزود: بیش از 20 نوع میوه قاچاق وارد کشور می‌شود و امروز شاهد قاچاق لیموترش و سیر هستیم در صورتی که ما لیمو سنگی در داخل کشور تولید می‌کنیم و سیر ایران بهترین سیر دنیاست.

وی گفت: ده‌ها نوع میوه از طریق ترکیه به داخل کشور قاچاق می‌شود و ما امروز شاهد ورود کدوحلوایی، شاه‌بلوط، آووکادو و پرتقال مصری هستیم که نیمی از آن تفاله است.

مهاجران با اشاره به مشکلات موجود در زمینه مبارزه با قاچاق میوه افزود: بر اساس قوانین، نهادهای مسئول برای محموله به‌ارزش زیر یک میلیون تومان پرونده تشکیل نمی‌دهند و فقط آن را کشف و ضبط می‌کنند، از طرفی به مرزنشینان اجازه داده شده در حاشیه مرزها به‌اندازه مصرفشان وارد کنند.

وی ادامه داد: قاچاقچیان عمده نیز محصولات باغی را با تریلی وارد کشور می‌کنند و در حاشیه تهران آن را داخل سردخانه‌ها قرار می‌دهند سپس به‌شکل خرد آن را به بازار عرضه می‌کنند.

مهاجران افزود: در منطقه مهاباد و اشنویه که قطب تولید سیب کشور است و نزدیک مرز با ترکیه قرار دارد سیب در بسته بندی‌های شکیل از ترکیه وارد می‌شود.

در ادامه مدیرکل مبارزه با قاچاق کالا و ارز سازمان تعزیرات حکومتی گفت: روند بررسی پرونده‌های قاچاق میوه در گشتهای مشترک با بازرسان سازمان حمایت از سرعت مناسبی برخوردار است و پرونده‌هایی نیز که وارد سازمان تعزیرات حکومتی می‌شود ظرف یک ماه بررسی می‌شود.

عبدالمجید اجتهادی افزود: البته تعداد پرونده‌های تشکیل شده در قبال حجم قاچاق صورت گرفته بسیار ناچیز است.

وی گفت: بر اساس ماده 17 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز که از 26 آبان سال جاری لازم الاجرا شده است قانونگذار این اختیار را به بازرسان داده که با محموله‌هایی به‌ارزش زیر یک‌میلیون تومان نیز برخورد کنند که این قانون به ما امکان برخورد می‌دهد.

انتهای پیام/ص


جدیدترین ها جدیدترین ها