نمایش نمایش

شناسه : 13786979


گروه مطالعات دیپلماسی ایران گزارش جامعی با عنوان "رمزگشایی از معمای تحریم‌های مرتبط با موضوع هسته‌ای" منتشر کرد.

به گزارش یزد ندا به نقل از تسنیم، مفهوم تحریم‌های مرتبط با موضوع هسته‌ای از توافق ژنو وارد ادبیات مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5 شد. در این توافق و در بخش مربوط به توافق نهایی گفته شد که در گام نهایی تحریم‌های مرتبط با موضوع هسته‌ای برداشته خواهد شد.


Comprehensively lift UN Security Council, multilateral and national nuclear-related sanctions, including steps on access in areas of trade, technology, finance, and energy, on a schedule to be agreed upon.
به طور جامع تحریم‌‌های مرتبط با هسته‌ایِ شورای امنیت سازمان ملل، چندجانبه و ملی را بر می‌دارد. گام‌هایی برای دسترسی به حوزه‌های تجاری، فناوری، مالی و انرژی بر مبنای یک جدول زمانی توافق خواهد شد.


در بیانیه مشترک لوزان سوییس و در بخش تحریم‌ها دوباره این مفهوم مطرح شد. در این بیانیه آمده است:


«اتحادیه اروپایی، اعمال تحریم‌های اقتصادی و مالی مرتبط با هسته‌ای خود را خاتمه خواهد داد و ایالات‌متحده نیز اجرای تحریم‌های مالی و اقتصادی ثانویه مرتبط با هسته‌ای را، همزمان با اجرای تعهدات عمده هسته‌ای ایران به‌نحوی‌که توسط آژانس بین‌المللی انرژی اتمی راستی آزمایی شود، متوقف خواهد کرد.


یک قطعنامه جدید شورای امنیت سازمان ملل متحد صادر خواهد شد که در آن برجام تائید شده، کلیه قطعنامه‌های قبلی مرتبط با موضوع هسته‌ای لغو خواهد گردید و برخی تدابیر محدودیت ساز مشخص، را برای یک دوره زمانی موردتوافق، لحاظ خواهد کرد.»


تا به حال نه از سوی طرف ایرانی توضیحی رسمی درباره چیستی تحریم‌های مرتبط با موضوع هسته‌ای ارائه‌شده و نه از سوی طرف مقابل یعنی 1+5 این اقدام به صورت رسمی انجام شده است. آمریکایی‌ها نیز حتی در سطح گزارش‌های کارشناسی مرکز تحقیقات کنگره از تبیین چیستی این مفهوم دوری کرده‌اند.

 

انتهای پیام/ص


جدیدترین ها جدیدترین ها