نمایش نمایش

شناسه : 14682961
کارشناس مسائل سیاسی استان یزد:


کارشناس مسائل سیاسی استان یزد علت رفتارهای هاشمی رفسنجانی را شکست های پی در پی و نداشتن تحمل رای و نظر مخالف می داند.

«مهدی تقوایی» کارشناس مسائل سیاسی استان یزد در گفتگو با خبرنگار یزد ندا با بیان اینکه علت رفتار آقای هاشمی را باید در پیشینه سیاسی وخصوصیات فردی وی جستجو کرد گفت: هاشمی رفسنجانی از اول انقلاب از معدود افراد محوری نظام تلقی می شد، با سابقه انقلابی و مورد اعتماد رهبری نظام و جایگاه مهمی را در اداره امور کشور داشته است.


تقوایی اظهار کرد:  هاشمی رفسنجانی طی دورانی که از انقلاب گذشته نشان داده است که تحمل نظر مخالف را ندارد، حتی گاهی در خاطراتی که از وی نقل شده است و مربوط به دوران اول انقلاب، ریاست مجلس و دفاع مقدس است نیز این روحیه  را از وی به وضوح می بینید، همیشه سعی داشته رای و نظر خود را بر طرف مقابل تحمیل کند.


وی افزود:  هاشمی رفسنجانی  نشان داده که به اطرافیان و نزدیکان وابسته و متاثر ازآنان می باشد، هرچند خود را به هیچ جناحی وابسته نمی داند که طبیعتا هم باید اینگونه باشد، ولی رفتار سیاسی او را اگر مطالعه کنیم متوجه خواهیم شد که اینگونه نبوده است.


کارشناس مسائل سیاسی امنیتی استان یزد با بیان اینکه هاشمی به ویژه بعد از ریاست جمهوریش وابستگی حزبی خود را بیشتر نشان داد گفت: اوج این موضوع در انتخابات 84 بود  و همچنین شکست های پی درپی در انتخابات مجلس وریاست جمهوری باعث شفاف تر شدن خصوصیات و کنش سیاسی او شد.


تقوایی اظهار کرد: جریانات سال 88 و موضع گیری ها و عدم موضع گیری های هاشمی در جریان فتنه آقای هاشمی مورد اعتماد امام و رهبری را حداقل در جبهه ساکتین قرار داد.


وی ادامه داد: در این چند سال اخیر و پس از انتخابات 84 با هزینه همه داشته های خود برای انتقام از جناح به اصطلاح رقیب به میدان آمدند و از همه طرفندهای شایسته وناشایست سیاسی و اجتماعی استفاده کردند و حتی با برخی معاندین نظام هم همنوا شدند.


مهدی تقوایی گفت: در شرایطی که ملت  به جرم ایستادگی در برابر استکبار مورد شدید ترین رفتارهای ظالمانه آمریکا قرار گرفته بودند توانستند با شعار اعتدال، سازش و شعارهای عامه پسند به عرصه سیاسی بازگردند  و  خود را پدر معنوی این جریان و دولت اعتدال می داند.


کارشناس مسائل سیاسی استان یزد اظهار کرد: رهایی کشور از مشکلات اقتصادی را در رابطه با کدخدای جهان می داند و با استفاده از همه ابزارهای رسانه ای بر روی افکار جامعه برای القای این موضوع کار کردند.


وی افزود:  طی دوسال  سعی کردند ضعف های اجرائی دولت را با سیاه نمائی از دولت قبل بپوشانند.


تقوایی گفت: مذاکرات که بابش از قبل باز شده بود به عنوان محوری ترین برنامه دولت اعتدال قرار گرفت، دولتی که مجری سیاست ها و نظرات هاشمی رفسنجانی بود و با همه توان خود وارد این عرصه شد.


وی اظهار کرد: آنها از ابتدا به دنبال توافق بودند حتی بعضی از عوامل شان در مصاحبه ها، مقالات و مناظره ها در نفی سیاست استقلال طلبی نظام، بیهوده بودن سرمایه گذاری ایران در انرژی هسته ای و توجیه کردن جنایت های آمریکا در ایران از هیچ کوششی دریغ نکردند تقوایی ادامه داد: برای این گروه موفقیت در به سرانجام رساندن مذاکرات حیاتی بود زیرا حیات سیاسی خودشان را در این مذاکرات می دیدند .


تقوایی اذعان کرد: حتی شما امروز این مساله را در صحبت های جان کری در آمریکا ملاحظه می کنید که بدون هیچ ملاحظه سیاسی عنوان می کند که مخالفت کنگره با توافق نامه باعث تزلزل جایگاه روحانی در ایران شده و در نتیجه انتخابات آتی اثر خواهد گذاشت و ملتمسانه از کنگره موافقت با توافقنامه را طلب می کند.


کارشناس مسائل سیاسی استان یزد گفت: ملتی که طی سال های پس از انقلاب و حتی پیش از انقلاب آمریکا را شناخته از کودتای 28مرداد و چپاول سرمایه های ملت  در دوران خفقان شاه و صدها توطئه ای که بر علیه این ملت انجام داده را دیده و لمس کرده بود و به حق به خوی استکباری آمریکا پی برده بود وچه رنجها وسختیهایی را متحمل شده بود، به سادگی نمی توانست به آمریکا اعتماد داشته باشد.


تقوایی اظهار کرد: بنابراین جریانی که همه حیات سیاسی خود را در این رابطه میبیند نمی تواند صدای مخالف را تحمل کند، علی رغم شعار تحمل مخالف به هرکسی که نسبت به جریان مذاکرات اشکالی وارد می کرد و ابهامی را بر ملا می کرد تاختند و با انگ زدن و هوچی گری سعی کردن از میدان به در کنند. و حتی کسانی که منصفانه و خیرخواهانه به نقد پرداختند به جای تبیین و روشنگری در باره برخی ابهامات در روند مذاکره به آنها تاختند.


وی افزود: لذا آقای هاشمی مخالفت با سیاست های دولت را مخالفت با خود می پندارد و برایش قابل تحمل نیست .


تقوایی اظهار کرد: از آرزوهای آقایون این بوده که موضوع رابطه با آمریکای مستکبر را خودشان حل کنند و لذا می بینید که امروز با خوشحالی از شکسته شدن تابوی مذاکره با آمریکا صحبت می کنند .


مدیر کل سیاسی استانداری در دولت قبل دلیل اینکه هاشمی منتقدان را دلواپس و با اغراض جناحی می داند را اینگونه عنوان کرد: ممکن است افرادی هم باشند که با نگاه جناحی به نقد توافقنامه به پردازند، اما وقتی نگاه می کنید می بینید اغلب افرادی که به نقد پرداخته اند منصفانه  دلایل محکم و استواری را ارائه می کنند و وابسته هیچ جناحی هم نیستند.


تقوایی افزود: مسائل هسته ای باید روشن شود و عموما منتقدان مصالح مردم و نظام را در نظر دارند، اما چون جواب قانع کننده ای نیست باز متوسل می شوند به حربه انگ زدن و سیاسی کردن موضوع و مشوش کردن فضای جامعه.


وی گفت: هاشمی رفسنجانی در سخنان خود تاکید کرده است که مجلس جرآت نمی کند در توافق هسته ای مشکل ایجاد کند، این اظهارات در حالی است که طبق اصل 77 و 125 قانون اساسی هرگونه توافقی که برای کشور تعهد ایجاد کند باید به تصویب مجلس برسد.


تقوایی افزود: این که آیا حق مجلس است که در این موضوع ورود کند یا نه قانون مشخص کرده است اما اینکه مجلس جرات نمی کند یک بحث دیگری است و جای تامل دارد، بکار بردن این نوع ادبیات بیانگر همان خصوصیاتی است که بدان اشاره شد، تازه مجلسی که در این خصوص بیشترین حمایت و همراهی را با تیم مذاکره کننده داشته است .


کارشناس مسائل سیاسی استان یزد در پاسخ خبرنگار یزد ندا علت اینکه هاشمی و عناصر دولت می خواهند در خصوص مسائل هسته ای مجلس را کنار بگذارند را اینگونه عنوان کرد: رهبر معظم انقلاب از همان ابتدا از تیم مذاکره کننده حمایت جدی داشتند اما خطوط قرمز نظام را هم تبیین نمودند که این خطوط قرمز ضامن استقلال و امنیت کشور است .


وی افزود: یکی از نقدهای جدی به توافقنامه عبور از همین خطوط قرمز بیان می شود لذا تصور می کنند اگر محتوای توافقنامه در مجلس بررسی شود وجزییات برای همه تبیین شود تعهداتی که خارج از خطوط ترسیم شده داده شده و به امنیت پایدار کشور خدشه وارد کرده برای همه مشخص شود و چارچوب توافقنامه که آمریکایی ها با ولع زیاد به دنبال تصویب آن هستند به هم بخورد وگاهی این همه حساسیتی که آقایان دارند تا ابهامات مکشوف و برملا نشود این نگرانی ها را تقویت می کند که نکند کلاه گشادی به سر ملت رفته باشد .
 


جدیدترین ها جدیدترین ها