نمایش نمایش

شناسه : 33677112
رئیس شورای اسلامی شهر یزد:


رئیس شورای اسلامی شهر یزد گفت: تصمیم گیری در خصوص تبصره سه قبوض آب از اختیارات قانونی شورای شهر بود و با عقل و سنجشی که انجام داد در مورد آن تصمیم گرفت.

به گزارش یزدندا؛ رئیس شورای اسلامی شهر یزد در مصاحبه با خبرنگار یزد آوا،‌ با اشاره به تصمیم شب گذشته شورای شهر در خصوص عدم حذف تبصره سه قبوض آب گفت: برخی که گفته‌اند این تبصره در اکثریت شهرها حذف شده است نام سه یا چهار مرکز شهر را که  این اتفاق افتاده ببرند، اینکه از تریبون‌های مقدس استفاده می‌شود و این حرف گفته شود که در اکثر شهرها حذف شده است و نتوانند اسم سه تا مرکز شهر که این تبصره حذف شده را ببرند درست نیست.

غلامعلی سفید ادامه داد: این تبصره در زمانی که دوستان دیگری در شورا حضور داشتند و یا منتقدین فعلی بودند وضع شد و هیچ کس چیزی نگفت، نه در نماز جمعه به آن پرداخته شد و نه منتقدین چیزی گفتند اما الان که ما مبلغ تبصره را کاهش دادیم اعتراض دارند که چرا حذف نکردید.

وی عنوان کرد: تصمیم گیری در خصوص تبصره سه قبوض آب از اختیارات قانونی شورای شهر بود، این شورا می‌توانست رضایت  کنونی مردم و تعریف و تمجید آنها را داشته باشد و یا می‌توانست آینده شهر و وضعیت آب در چند سال آینده را ببیند و به توسعه و حل مشکلات و حل فرسودگی شبکه‌های آبرسانی توجه داشته باشد.

سفید ادامه داد: چند ماه بر روی موضوع کار شده و جلسات متعددی با حقوقدانان و مردم برگزار شد و سرانجام به این نتیجه رسیدیم که مصرف تا 10 مترمکعب از این تبصره معاف ‌شود، در چهار ماه گرم سال خرداد، تیر، مرداد و شهریور 20 درصد مبلغ تبصره کاهش یافت و این تصمیم برای سال 96 به تصویب رسید به این معنی که آبفا امسال با توجه به تبصره قبلی پول از مردم دریافت کرده که طبق این تصمیم شورا باید مبلغ اضافی را به مردم برگرداند و یا برای سال بعد محاسبه کند.

وی برای نظارت بر اجرای درست تعدیل این تبصره نیز ناظرانی را تعیین کردیم که اگر براساس قانون عمل نشد هر لحظه می‌توانیم این تبصره را حذف کنیم، افزود: با این وسواس، شرایط و بررسی هم جانبه این موارد را برای تبصره تصویب کردیم و مردم عموما قدرشناس هستند اما برخی‌ها به جای تشکر چون تریبون و قلم دارند به خود اجازه می‌دهند هر چی خواستند بگویند.

رئیس شورای اسلامی شهر یزد تصریح کرد: مجلس شورای اسلامی این قانون را وضع کرده است که برای توسعه شبکه‌های آب و فاضلاب، شورای شهر اختیار دارد در مورد این تبصره تصمیم‌گیری کند و در همه شهرها این مصوبه در حال اجراست و گفته شده که اخیرا یکی از شهرها آن این تبصره را حذف کرده است که بنده اطلاع دقیقی از آن ندارم.

سفید عنوان کرد: هزینه‌ای که برای دریافت امتیاز کنتور آب از شهروندان گرفته می‌شود برای توسعه شبکه آب و فاضلاب نیست، مخصوصا اینکه آب یزد انتقالی است و هزینه آن خیلی بیشتر از آنکه مردم هزینه آن را می‌پردازند است، برای تعمیر شبکه‌های فرسوده آب که موجب پرتی و هدر رفت می‌شود و پول برای تعمیر آن وجود ندارد، قانون دیده است که با توجه به قانون وضع شده از مجلس هزینه آن را با توجه به اختیارات شورا تامین کند و شورا به همین دلیل در این موضوع ورود پیدا کرده است.

وی اضافه کرد: با توجه به تصمیمی که شورا گرفته شده است، هزینه تبصره سه بسیار رقم ناچیزی است و برخی شهروندان ماهی 500، 100 و یا 1500 در می‌آید و تنها برای 20 تا 30 درصد جامعه که مصرف بالای آب دارند رقم سنگین‌تری می‌شود.

رئیس شورای اسلامی شهر یزد در پاسخ به اینکه آیا اگر نظرسنجی در این خصوص برگزار می‌شد نظر مردم نیز همین تصمیم شورای شهر بود یا خیر افزود: ابتدا باید به مردم توضیح داد و از آنها سوال کرد که آیا می‌خواهید الان آب ارزان شود و چند سال آینده با مشکل مواجه شوید و یا الان پول بیشتری بدهید و در آینده مشکلی نداشته باشید. برخی با اینکه در این خصوص اختیاری ندارند حرف می‌زنند اما این اختیار شورای شهر بوده است که در این خصوص تصمیم‌گیری کند می‌توان آب و برق و ... را مجانی کرد و در آینده هیچ کدام را نداشته باشیم اما شورا با عقل و سنجشی که انجام داده در خصوص تبصره سه تصمیم گرفته است.

انتهای پیام/


جدیدترین ها جدیدترین ها