نمایش نمایش

شناسه : 33589557
شهردار بافق:


شهردار بافق گفت: مرمت مجموعه تاریخی و گردشگری حسینیه 'حوض بازو' این شهر با مشارکت میراث فرهنگی استان یزد و صرف اعتباری معادل 2 میلیارد ریال اجرا و برای بازدید مسافران نوروزی آماده شده است.

به گزارش یزدندا؛ سیدعلی نوروززاده مجموعه تاریخی حسینیه حوض بازو را شامل محور گردشگری (معبر ورودی و خروجی)، ساباط، آب انبار و حسینیه بر شمرد و مکانی باستانی برای بازدید گردشگران و مسافران نوروزی عنوان کرد.

شهردار بافق با بیان اینکه بافت‌های تاریخی، کانون توجه و هسته مهم شهرها هستند اظهارکرد: هدف از اجرای این پروژه در بافت تاریخی شهر، حفظ هویت عینی و ذهنی شهر و سبک زندگی مردمان این دیار است.

وی در ادامه افزود: این بافت های تاریخی پایه بسیاری از آداب و رسوم و حتی فرهنگ و جلوه ای با شکوه از هویت مردم شهر بافق در ادوار گذشته است.

نوروز زاده ساماندهی و مرمت آثار و ابنیه تاریخی این شهر را مهم عنوان و خاطرنشان کرد: طرح مرمت محور حسینه حوض بازو، با صرف اعتباری معادل 2 میلیارد ریال، با همکاری میراث فرهنگی و گردشگری استان یزد اجرایی شد.

وی خاطر نشان کرد: از رقم هزینه یاد شده، بالغ بر یک میلیارد و 280 میلیون ریال از سوی شهرداری بافق پرداخت و بقیه نیز توسط میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان تامین شده است.

نوروززاده همچنین از آغاز اجرای طرح احیا و ساماندهی محور فرهنگی، تاریخی و گردشگری میدان امام زاده عبدالله(ع)تا میدان خان بافق خبرداد و گفت: قرارداد عملیاتی شدن این طرح نیز با اداره کل میراث فرهنگی منعقد شده و شهرداری طرح مرمت این محور را آماده و به زودی شاهد آغازعملیات اجرایی این پروژه خواهیم بود.

وی هزینه اجرای طرح مرمت میدان امام زاده عبدالله(ع) تا میدان خان را 2 میلیارد ریال اعلام و افزود: این مبلغ با مشارکت میراث فرهنگی و شهرداری بافق تامین و پرداخت خواهد شد.

محله حوض بازو یکی از محلات تاریخی شهربافق مربوط به دوره قاجاریه است که در مرکز شهر حد فاصل میدان خان و خیابان شیخ محمد تقی بافقی واقع شده است.

این بافت قدیمی شامل مرکز محله ای، متشکل از حسینیه ، آب انبار ، ساباط، بالانشین و خانه ای کهن و تاریخی است که معابر موجود در این محله بواسطه قرابت میدان خان به عنوان محورهای حرکتی، گردشگری، تاریخی شهربافق محسوب می شود.

آب انبار و حسینیه حوض بازو با شماره 14528 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

شهرستان بافق دارای بیش از 200 اثر تاریخی است که تاکنون 43 اثر در فهرست آثار تاریخی ثبت شده است.

ایرنا

/انتهای پیامجدیدترین ها جدیدترین ها