نمایش نمایش

شناسه : 29903164
یزد خسته از ریزگردها در گرمای شدید و طاقت فرسا؛


یزد که در هفته گذشته گرمای شدید و کم سابقه ای را پشت سر گذاشته در حالی می رفت از خیر کاهش شش درجه ای دمای هوا جانی تازه بگیرد که به ناگاه درگیر ریزگردها شد.

به گزارش یزدندا، سال 92 بود که با آغاز دولت یازدهم میرمحمدی با مدرک تحصیلی «مهندس کشاورزی» به همراه وزیر کشور وارد یزد شد تا با تخصص خود یزد را از بحران بی آبی، خشکسالی، طوفان و ریزگردها خلاص کند.

با توجه به کویری بودن اقلیم یزد و اینکه این شهر همیشه و در طول روزهای مختلف سال درگیر ریزگردها و طوفان شن است استاندار یزد در اولین نشست خبری خود با اصحاب رسانه قول ایجاد 700 هکتار کمر بند سبز را به مردم یزد داد. 

یزد خسته از ریزگردها زیر گرمای شدید و طاقت فرسا

از اواسط هفته گذشته بود که سازمان هواشناسی از کاهش دما و ورود سامانه بارشی به کشور خبر می داد و با گذشت کمتر از یک هفته از هشدار معاون سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور مبنی بر فعال شدن قریب‌الوقوع کانون‌های بحران گرد و غبار در استان تهران و برخی مناطق مرکزی ایران، ریزگردها روزهای چهارشنبه و پنجشنبه گذشته بخش‌هایی از آسمان استان اصفهان، کرمان، یزد و کرمان را غبارآلود کردند.

در اکثر استان ها هم از شدت گرما کاسته شد و نسیمی دل انگیز وزیدن گرفت اما گویی مسوولان نه برای گرما آمادگی دارند و نه برای سرما و بارش ها. ریزگردها و گردو غبار هم که از لیست برنامه ها خارج شده و به دست روزگار سپرده شده اند.

چند سالی می شود که ریزگردها گاه و بیگاه سری به یزد می زنند. این بار در اوج گرمای تابستان گریبان یزد را گرفته و تنفس را برای اهالی این شهر دشوار کرده اند.

یزد که در هفته گذشته گرمای شدید و کم سابقه ای را پشت سر گذاشته در حالی می رفت از خیر کاهش شش درجه ای دمای هوا جانی تازه بگیرد که به ناگاه درگیر ریزگردها شد.

وزش باد همراه با گردو غبار شدید در اغلب نقاط استان کم کم به اوج خود رسید و کارشناسان هواشناسی وقوع این طوفان را در برخی نقاط با سرعت بیش از 90 کیلومتر در ساعت برآورد کردند.

طوفان اخیر 15 درصد مراجعات بیماران قلبی تنفسی استان را افزایش داد

دکتر احمد دهقان رییس مرکز فوریت های پزشکی استان یزد در مصاحبه با خبرنگار یزد رسا گفت: با بروز طوفان اخیر و ورود ریزگردها به استان، با افزایش 10 تا 15 درصدی مراجعات بیماران قلبی تنفسی به بیمارستان های استان یزد مواجه شدیم.

وی با بیان اینکه این آمار مربوط به همه اقشار جامعه است افزود: با توجه به اینکه احتمال ادامه این شرایط آب و هوایی وجود دارد توصیه می شود همشهریان برای جلوگیری از آسیب های تنفسی از ماسک مخصوص استفاده کنند و بیماران قلبی تنفسی، کهنسالان و کودکان در هوای طوفانی تا جایی که مقدور است از خانه خارج نشوند.

کمربند سبز یزد در بن بست تخصیص اعتبار!

صدرالدین صدری رئیس اداره جنگل‌کاری و جنگل‌داری اداره کل منابع طبیعی استان یزد در مصاحبه با خبرنگار یزد رسا گفت: بر اساس زمانبدی اولیه طرح، کمربند سبز یزد باید طی ده سال ایجاد می‌شد اما پس از گذشت ده سال به دلیل کمبود اعتبارات این کار هنوز تا 27 درصد پیشرفت داشته است.

وی افزود: پیشرفت و اجرای کامل طرح، بستگی به اعتبارات دارد، هر زمان که بودجه محقق شده طرح پیشرفت داشته و زمانی که اعتبارات نرسیده است طرح متوقف شده است.

صدری ادامه داد: مکاتبات بسیاری صورت گرفته تا اعتبار ویژه‌ای برای تکمیل این طرح اختصاص یابد و در سفر اخیر ابتکار به یزد گزارش مفصل ارائه و درخواست اعتبار شد اما تا کنون بودجه ویژه‌ای اختصاص نیافته است.

معظل ریزگردها و طوفان شن در یزد هر چند سابقه دیرینه دارد و حرف امروز و دیروز نیست اما حقیقتا مردم یزد را به ستوه آورده و امانشان را بریده است.

نه وعده استاندار عملی شد و نه سفرهای رنگ و وارنگ مدیران و مسئولان کشور چون رئیس سازمان حفاظت محیط زیست دردی را از بحران های زیست محیطی استان یزد دوا کرد! و تاسف اینکه با سفر اخیر ابتکار به یزد علیرغم ارائه گزارش کامل در خصوص کمربند سبز هنوز اعتباری تخصیص داده نشده است.

حال مشخص نیست استاندار یزد با سابقه علمی -مهندسی کشاورزی- خود چه برنامه ای برای افزایش یا تکمیل کمربند سبز یزد داشته است که علیرغم گذشت چهار سال از دولت تدبیر همچنان مردم باید چوب بی تدبیری مسئولان را بخورند و تنها به ثبت جهانی یزد دلخوش باشند.

انتهای پیام/س *

 

 


جدیدترین ها جدیدترین ها