نمایش نمایش

شناسه : 15319908
تاکسی های یزد در انتظار نو شدن؛


شهر یزد دارای پتانسیل زیادی در زمینه گردشگری و گردشگری سلامت است که با وجود ناوگان تاکسی رانی فرسوده این پتانسیل در معرض خطر قرار گرفته است؛ از این جهت مسئولان باید برای حفظ محیط زیست و استفاده حداکثری از پتانسیل گردشگری نگاه ویژه ای به این ناوگان داشته باشند.

به گزارش یزد ندا؛ با توجه به مشكلاتي كه در اتحاديه صنف تاكسيراني كشور افتاده و قريب به يكسال است كه هيچ مرجع قانوني اي نتوانسته اين مشكل را كه مربوط به بسته شدن سايت تاكسيراني از طرف یک شرکت خودرو ساز داخلی مي باشد (عدم واگذاري خودرو هاي اين شرکت در طرح اتحاديه تاکسيراني کشور در جمع آوري و تعويض ناوگان عمومي فرسوده کشور ) حل و فصل نمايد،اين سوال پيش آمده كه اگر مشكلي بين اشخاص حقيقي و حقوقي مي باشد، نبايستي اين وسط حق يکي از ضعيف ترين اقشار جامعه پايمال شود.


با توجه به اینکه سايت تاكسي راني به مدت يكسال است كه بسته شده و رانندگان نمي توانند برای ثبت نام و دريافت خوردرو جايگزين و پي گيري هاي لازم ديگر به آن مراجعه کنند و هيچ مرجعي براي ما رانندگان اقدامي در جهت رفع آن ننموده و حتي رانندگاني بوده اند كه براي يكسال است كه خودرو فرسوده خود را تحويل داده و برنامه وام خودرو را تهيه و در حال پرداخت اقساط آن مي باشند در حالي که بدليل بسته بودن سایت « ا.خ » خودرو، آنها نتوانسته اند خودرو جايگزين  را تحويل گيرند و در نتيجه بيكار هستند.


آيا به نظر مسئولین اين امر منصفانه است...!


با توجه به اینکه در استان یزد خودروها تقريبا 15 سال است كه بر اساس اينكه تاكسي بوده  و در اين شبکه روزانه بيش از 15 ساعت كار كرد داشته هم اکنون بسيار مستهلک شده ، آيا نبايد تدبيري براي جلوگيري از آسيب رساندن به محيط زيست و آلوده نکردن هوا و همچنين بالا بردن ايمني  ناوگان عمومي  وتامين امنيت جاني و آسايش رواني براي مسافران  جدا از بحث زيبا سازي  و بروز بودن ناوگان عمومي بیانديشيد؟ آيا  تواني براي استفاده بيشتر از خودرو ها مانده ؟!  آن هم خودرو پرايد كه هم اكنون با هزينه هاي سرسام آور در تعمير و نگهداري و رعايت استانداردهاي سلامت خوردو جهت تاييد وگرفتن برگ معاينه فني که جهت اخذ كارت تردد خارج شهر نياز به برگ معاينه فني مي باشد و جريمه هاي روزانه راهنمايي و رانندگي بعلت نداشتن مدارك فوق الذكر ، آيا به نظر شما مسئولين نبايد راه چاره اي انديشيد؟


و جهت باز کردن روزنه اميدي درمورد تعويض ناوگان فرسوده شهري ، و همچنين کاهش فشار شرکت شرکت خودرو ساز داخلی «ا. خ» و ايجاد حس رقابت و جلوگيري از انحصاري بودن يک شرکت در تامين نياز ناوگان عمومي در اين مورد ، از  شركت هاي توليد خودرو داخلي يا خارجي ديگر نيز استفاده نمائيد .
   
باتوجه به اينکه استان يزد از نظر پزشکي و تکنولوژي درمان بعضي بيماريهاي خاص قطب طبابت در کشور و حتي منطقه خاورميانه مي باشد و مسافران زيادي از جنوب وحتي كشورهاي ديگر از جمله حاشيه خليج فارس جهت درمان به اين استان تشريف مي آورند ، جدا از در نظر گرفتن وجهه استان از نظر زيبا شناسي ، اين افراد مريض الحال جهت اياب و ذهاب به مراکز درماني باتوجه دلايل مختلف در مورد بيماريشان نياز مبرمي به جابجاي در آرامش کامل با ناوگان تاکسيراني استاندارد دارند لذا توجهات ويژه اي را از اين نظر مي طلبد .


و همچنین یزد از نظر آثار باستانی و قدمت ابنيه تاريخي دومين شهر خشت خام جهان است و پتانسيل گردشگري و جذب توريست زيادي را دارا مي باشد و طبق آمار هر سال ، ديدار مسافران از اقصي نقاط کشور و کشورهاي ديگر جهت بازديد ازجاذبه هاي توريستي اين استان  روندي افزايشي دارد لذا به جهت ارتقاء صنعت گردشگري و و فرهنگ زيبا سازي شهر در ناوگان عمومي آن ، آيا نبايستي درباره اين خودرو هاي مستهلک و فرسوده  شهر چاره اي انديشيد ؟

خودرو های مدل پایین از نظر استهلاک و موارد فني واقعا فرسوده شده و خرجش به دخلش نمي ارزد و راننده از هزينه زندگي شخصي خود کاسته و خرج خودرو فرسوده خود مي نمايد و باتوجه به سختي کار روزانه و بر خوردهاي اجتماعي مختلف و ... سلامت رواني و روحي خانوادگي اين رانندگان بسيار در خطر مي باشد  و بيشتر اين افراد خدا  مي داند که حتي با خودشان به جهت فشار زياد هم در چالش و استرس فراوان مي باشند  و واقعا در اين مورد حق بجانب ايشان است .


می طلبد مسئولین دولت تدبیر و امید با توجه به اين موارد و مواردي که کارشناسان مربوطه ارگان هاي مختلف ذيربط بطور مثال ادراه حفظ منابع محيط زيست و غيره ، طي تحقيقات گسترده شان هم بيشتر و هم دقيقتر به آن پي برده و ارائه داده اند ؛ باعث مي شود که نياز به امر تسريع در جايگزين کردن خودرو فرسوده ناوگان عمومي ؛ مخصوصا تاکسيها، جزء اولويتهاي برنامه توسعه کشور قرار  دهند و موجبات رضايت مندي هموطنان را فراهم نمايند.


چندی پیش نیز تاکسیرانان آنی سیر مقابل شهرداری یزد تجمع کرده و رانندگان تاکسی های 133 نیز از فرسودگی خوردرو های خود گلایه مند بوده اند و در مصاحبه با برخی رسانه های محلی صدای اعتراض خود را به گوش مسئولین رسانده اند.


حال باید دید مسئولین استان و کشور به خصوص مدیران صنعت معدن و بازرگانی برای این مشکل چاره ای می اندیشند؟!

 

انتهای پیام/


جدیدترین ها جدیدترین ها