نمایش نمایش

شناسه : 32970780
روایتی که برای اولین بار مطرح شد


به گفته برادران کاپیتان کشتی سانچی پدر و مادر آنها اصالتاً اهل اِردی و ابرکوهی و فرزندان متولد سعادت شهر هستند.

به گزارش یزدندا به نقل از سرو ابرکوه، عصر امروز مراسم گرامیداشت جان باختگان کشتی نفک کش سانچی و کاپیتان این کشتی در حسینیه حضرت ابوالفضل (ع) محله اردی در شهر مهردشت برگزار شد.

در حاشیه این مراسم گفتگویی اختصاصی توسط سرو ابرکوه با برادران مجید قصابی اروجی، در خصوص شبهاتی که برخی افراد نسبت به پسوند نام خانوادگی کاپیتان کشتی مطرح کردند، انجام شد.

حمیدرضا قصابی اروجی کارمند جهاد کشاورزی شهرستان مهر از استان فارس در این خصوص اظهار کرد: پدر مرحوم ما رمضان قصابی و مادرمان خانم صالحی اصالتاً ابرکوهی و اهل محله اردی شهر مهردشت یا بخش بهمن هستند و زادگاه همه فرزندانشان سعادت شهر است.

قصابی افزود: تمام اقوام نسبی و سببی خانواده پدر و مادرم اهل محله اردی هستند و زمانی که آنها به سعادت شهر مهاجرت کردند، در بحث ثبت شناسنامه ها که به صورت دست نویس و با خودنویس یا روان نویس (که بعضاً جوهر آن روی صفحه پخش می شد) انجام می شد، حرف (دال) در کلمه «اردچی» که پسوند نام خانوادگی ما بود، به شکل (واو) نوشته و خوانده شد.

وی خاطر نشان کرد: لذا این پسوند در مراحل بعدی تعویض شناسنامه ها نیز به صورت های گوناگون مثل اردی چی، اردچی، اردجی و در حال حاضر «اروجی» که همان تغییر شکل اردچی است نوشته می شود.

قصابی ضمن تأکید بر اینکه فامیل ما (قصابی) خاص است و در کمتر جایی مشاهده می شود، گفت: این شبه به وجود آمد، صرفاً در پسوند نام خانوادگی ما بود و ربطی به فامیل ندارد.

تشکر برادر کاپیتان کشتی سانچی از مردم باغیرت محله اردی
برادر کاپیتان کشتی سانچی تصریح کرد: چانچه کسی در این زمینه شبه ای دارد می تواند با مراجعه به خانواده ما و همچنین اقوام ما که در ابرکوه زندگی می کنند، برطرف کند.

وی عنوان کرد: برادرم مجید متولد سال 1351 بود و به عنوان کاپیتان کشتی همراه با 31 نفر دیگر در این حادثه جان باختند، که امیدوارم هر چه سریع تر ابعاد این واقعه روشن شود و پیکر این عزیزان به خانواده هایشان بازگرداننده شود تا از بلاتکلیفی و چشم انتظاری رها شوند.

قصابی اذعان کرد: تمام اطلاعات ما در خصوص جزئیات این حادثه و وضعیت پیکر افراد مفقود شده، از طریق شرکت ملی نفت کش و مسئولان دولتی و ذی ربط می باشد و چون این اتفاق در کشور چین و خارج از مرزهای داخلی رخ داده است، دسترسی به منطقه آسان نیست.

وی در پایان از مردم باغیرت محله اردی، جهت برگزاری این مراسم و گرامیداشت یاد و خاطر برادرش در زادگاه پدری شان، تشکر و قدردانی کرد.

اصل نام خانوادگی ما «قصابی اردی چی» بوده است
علیرضا قصابی اروجی یکی دیگر از برادران مجید قصابی کاپیتان کشتی سانچی در گفتگو با خبرنگار سرو ابرکوه، اظهار کرد: اصل پسوند نام خانوادگی ما «اردی چی» بوده است در واقع طبق چیزی که در گذشته عرف بود، «اردی چی یا اردچی» پسوند نام خانوادگی همه اهالی این محل است.

قصابی اروجی ادامه داد: این پسوند در مراحل مختلف تعویض شناسنامه ها پس از انقلاب و به مرور زمان، طبق توضیحاتی که برادرم بیان کرد، به «اروجی» تبدیل شد. 

برادر کاپیتان کشتی سانچی خاطر نشان کرد: در سعادت شهر پدر و عمویم زباناً به قصابی ها معروف بودند و گاهی آنها را با قصابیان خطاب می کردند، ولی در واقع اصل نام خانوادگی آنها قصابی اروجی است.

وی در پایان ضمن اشاره به اینکه افراد دست اندر کار و برگزار کننده این مراسم، اقوام پدری و مادری ما هستند، گفت: از همه این عزیزان، مردم محله، مسئولان شهر مهردشت و ابرکوه، شوراها و همه افرادی که در مراسم یادبود جان باختگان کشتی سانچی شرکت کردند و همچنین مردم سعادت شهر و دیگر جاهای کشور که چنین مراسمی به یاد همه آنها برپا کردند، تشکر و قدردانی می کنم.

گزارش تصویری مراسم یادبود جان باختگان کشتی سانچی در حسینیه اردی را در اینجا ببینید.

انتهای پیام/ ف


جدیدترین ها جدیدترین ها