نمایش نمایش

شناسه : 13752188
عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس خبر داد


عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس از تصویب کلیات طرح اصلاح شده صیانت از دستاوردهای هسته‌ای با رأی بالای نمایندگان خبر داد.

به گزارش یزد ندا، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در مصاحبه با عصر سیاست، از تصویب کلیات طرح اصلاح شده صیانت از دستاوردهای هسته‌ای با رأی بالای نمایندگان خبر داد.

محمد صالح جوکار افزود: نمایندگان مجلس به طرح جایگزین هیئت رئیسه مجلس در خصوص طرح صیانت از دستاوردهای هسته‌ای رأی مثبت دادند و کلیات این طرح با رأی 93 درصدی نمایندگان تصویب شد که جزئیات این طرح در جلسه بعدی مجلس بررسی می‌شود.

متن کامل طرح الزام دولت به حفظ دستاوردها و حقوق هسته‌ای ملت ایران به این شرح است:

«ماده واحده – در راستای صیانت از منافع ملی و رعایت مقررات پادمان معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای، هر گونه نتایج مذاکرات هسته‌ای با کشورهای ۱+۵ در صورتی معتبر است که الزامات زیر به صورت شفاف رعایت شود.

۱.لغو تحریم‌ها به صورت یکجا و کامل باید در متن توافقنامه درج شده و در روز اجرای تعهدات ایران، انجام شود.

۲.آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در چارچوب توافقنامه پادمان، مجاز به انجام نظارت های متعارف از سایت‌های هسته‌ای است. دسترسی به کلیه اماکن نظامی، امنیتی و حساس غیرهسته‌ای، اسناد و دانشمندان و ممنوع است. مصوبات شورای عالی امنیت ملی باید رعایت شود.

۳.هیچ محدودیتی برای کسب دانش و فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای و تحقیق و توسعه پذیرفته نیست و باید مصوبات شورای عالی امنیت ملی رعایت شود.

تبصره ۱: بر اساس اصول ۷۷ و ۱۲۵ قانون اساسی، نتیجه مذاکرات باید به مجلس شورای اسلامی ارائه شود.

تبصره ۲: وزیر امور خارجه موظف است روند اجرای توافقنامه را هر شش ماه یکبار به مجلس شورای اسلامی گزارش دهد. کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس هر شش ماه یک بار گزارش روند حسن اجرای توافقنامه را به نمایندگان مجلس شورای اسلامی ارائه می‌کند».
انتهای پیام/م آ


جدیدترین ها جدیدترین ها