نمایش نمایش

شناسه : 24591678
کارشناس مسئول مرکز بهداشت استان یزد مطرح کرد


کارشناس مسئول مرکز بهداشت استان یزد گفت: متاسفانه در استان یزد با وجود داشتن آفتاب در بسیاری از روزهای سال کمبود قابل توجهی در گروه های سنی مختلف شاهد هستیم.

کارشناس مسئول مرکز بهداشت استان یزد در گفتگو با خبرنگار یزدندا در تشریح اثرات، راه های مصرف و میزان کمبود ویتامین D  گفت: ویتامین D یکی از ریز مغزی های بسیار ضروری و مهم جهت کلیه سنین محسوب شده که مهمترین نقش های آن عبارتند از کمک به جذب کلسیم، سلامت استخوان ها، انقباض عضلانی، تقویت انتقال پیام عصبی، تقویت سیستم ایمنی بدن و پیشگیری از انواع سرطان است.


دکتر یوسف نقیائی اظهار کرد: به طور کلی کلیه سنین به ویتامین D نیاز دارند بیشترین نیازمندان به این ویتامین افراد در سنین بالا یعنی 70 سال به بالا مشاهده می کنیم و پس از آن زنان باردار و نوجوانان به مقدار قابل توجهی به ویتامین D نیازدارند.


وی افزد: منابع غذایی حاوی ویتامین D بسیار کم و نادر هستند و معمولا حاوی مقدار کمی از این ریز مغزی هستند، مهمترین غذاهای حاوی ویتامین D «زرده تخم مرغ، جگر و لبنیات و غذاهایی که از لحاظ ویتامین D  غنی شده باشند» می باشند.


دکتر نقیائی اذعان کرد: مهمترین منبع دریافت ویتامین D نور خورشید است و در صورتی که به سطح قابل توجهی از پوست افراد بتابد ویتامین D قابل توجهی تولید می شود و باید در نظر داشت نور خورشید از پشت شیشه نتابد و همچنین در روزهای ابری و در هوای آلوده و افرادی که از ضد آفتاب ها استفاده می کنند ویتامین D جذب نمی شود.


وی ادامه داد: مهمترین مدت زمانی که نور خورشید می تواند ویتامین D تولید کند با توجه به فصل و زاویه تابش متفاوت است و در ظهرهای تابستان بیشترین اثر بخشی در تولید ویتامین D خواهد داشت.


دکتر نقیائی  تصریح کرد: وضعیت ویتامین D در کشور با توجه به بررسی های اخیر نشان می دهد که کمبود قابل توجهی از این ویتامین در گروه های سنی مختلف وجود دارد، به عنوان مثال شیوع کمبود ویتامین D  در کشور به صورت حاشیه کمبود  و کمبود حدود 76 درصد می باشد.


کارشناس مسئول مرکز بهداشت استان یزد  عنوان کرد: متاسفانه در استان یزد با وجود داشتن آفتاب در بسیاری از روزهای سال کمبود قابل توجهی در گروه های سنی مختلف شاهد هستیم به طوری که در حاشیه کمبود و کمبود ویتامین D در کودکان زیر 6 سال 68 درصد،نوجوانان 67 درصد، زنان باردار 85 درصد که نیاز به توجه خاص و ویژه به این ریز مغزی را بیش از پیش نشان می دهد.


وی افزود: مهمترین راه دریافت و مقابله با کمبود ویتامین D استفاده از مکمل های ویتامین D می باشد که به کلیه گروه های سنی توصیه می گردد.


دکتر نقیائی خاطر نشان کرد: مهترین مقدار مصرف در جوانان و بزرگسالان دریافت دوزهای 50 هزار واحدی به صورت ماهیانه است که به دریافت ویتامین D به منظور پیش گیری از مشکلات ناشی از کمبود این ریز مغزی کمک می کند.


وی بهترین را جهت پی بردن به کمبود ویتامین D را انجام آزمایشات خون و اندازه گیری سطح ویتامین D می باشد به طوری که اگر عدد بین  50 تا 75 nmol/l، باشد مقدار مناسب را نشان می دهد، 30 تا 50 nmol/l ناکافی و کمتر از 30 nmol/l را نشان دهند کمبود این ریز مغزی در بدن عنوان کرد.
کارشناس مسئول مرکز بهداشت استان یزد  گفت: مصرف بیش از اندازه ویتامین D می تواند موجب مسمومیت شود که علائم آن، تهوع، بی اشتهایی، ضعف و همچنین کاهش وزن افراد است.


وی اذعان کرد: در حال خاضر مکمل یاری ویتامین D جهت دختران نوجوان در مدارس اجرا می شود به طوری که هر دانش آموز ماهیانه یک عدد قرص 50 هزار واحدی ویتامین D به مدت 6 تا 9 ماه در یافت می کند و برای بقیه گروه های سنی نیز قرص های ویتامین D در کلیه مراکز جامع سلامت به صورت رایگاه عرضه می شود.


دکتر نقیائی اظهار کرد: امید است با مصرف این مکمل ها از اثرات مفید ویتامین D در سلامت جامعه بهره مند شویم.
انتهای پیام/ک


جدیدترین ها جدیدترین ها