نمایش نمایش

شناسه : 13650452
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد:


رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد عدد پایین و جرایم کمیسیون ماده 100 را ناکارآمد و عامل اصلی ساخت و سازهای غیر اصولی توصیف کرد.

به گزارش خبرنگار یزد ندا، رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد در نشست خبری به تشریح برنامه ها و وظایف سازمان نظام مهندسی پرداخت و از عضویت 5 هزار و 700 نفر در رشته های معماری، عمران، برق، شهرسازی، ترافیک و نقشه کشی خبر داد.


مهندس علی رضا فرشید بابیان اینکه نظارت بر روند تکمیل سازه ها طبق مقررات ملی ساختمان از وظایف مهندسین ناظر ما است گفت: در چند سال گذشته نحوه گزارش دهی مهندسین ناظر ما خیلی بهتر شده است و بنده به آنها نمره 18 تا 20 را می دهم.


وی همچنین از ایجاد اتوماسیون برای ثبت گزارش های مهندسین از راه دور بمنظور سهولت کار ایشان  خبر داد.


رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد گفت: خلاف سازی ها خیلی به سازمان نظام مهندسی ربطی ندارد و بیشتر به شهرداری مربوط می شود چون مهندسین ما گزارش می دهند اما سازمان اهرم اجرایی ندارد و این همکاری شهرداری  را می طلبد.


وی با بیان این که متاسفانه این استان در تخلف سازی رتبه اول کشور را دارد، این میزان را در استان بین 50 تا 70 درصد اعلام کرد.

مهندس فرشید عدد پایین و جرایم کمیسیون ماده 100 را ناکارآمد و عامل اصلی ساخت و سازهای غیر اصولی عنوان کرد و خاطر نشان ساخت: شهرداری و شورای شهر باید در مبلغ دریافتی از متخلفین نجدید نظر کنند زیرا به هیچ عنوان مانعی برای تخلفات ساخت و ساز محسوب می شود.


وی تعامل بین شهرداری و سازمان نظام مهندسی  را از عوامل ایجاد بنای ماندگار و مقاوم عنوان کرد.


وی با بیان این که عمده تخلفات ساخت و ساز شهر یزد در مناطق نسبتاً  ضعیف اقتصادی شهر روی می‎‎دهد، اظهار کرد: این موضوع با توجه به هزینه‎‎های پایین نظام مهندسی شاید به دلیل قیمت نسبتا ارزانتر زمین و حجم بالای ساخت و سازها باشد.


به گفته این مسئول، سازمان نظام مهندسی استان در قریب 40 درصد از پرونده‎‎های خود تخفیف‎‎هایی را لحاظ می‎‎کند که عمده این تخفیفات برای  افراد فاقد تمکن مالی و نیز خانواده شهدا و ایثارگران، پرونده‎‎های مربوط به بافت فرسوده و مسکن‎‎های مهر و همچنین برخی از موارد خاص است.


فرشید افزود: علاوه بر این نیز امکان تقسیط هزینه‏‏های نظام مهندسی با پرداخت نقدی  30 درصد از هزینه‏‏ها، در 18 تا 24 قسط و گاهاً بیشتر نیز وجود دارد.


وی با بیان این برخلاف باورهای عمومی، هزینه‎‎های نظام مهندسی سرسام‎‎آور نیست، تصریح کرد: هزینه نظام مهندسی در گروه الف یک که مربوط به ساختمان‎‎های با زیربنای کمتر از 200 مترمربع و معمول در شهر یزد است، تنها 11 هزار و 125 تومان به ازای هر مترمربع است که به منظور فرهنگ‎‎سازی ساخت و سازهای اصولی در شهر پنج هزار و 500 تومان آن را یارانه می‏‏دهیم.


فرشید گرانترین هزینه در این رابطه را مربوط به گروه د یعنی موارد برج سازی و به ازای هر مترمربع 45 هزار تومان اعلام کرد و افزود: این هزینه‎‎ها در برابر ایمنی جان شهروندان به ویژه در مواقع بحران‎‎هایی مانند زلزله به صرفه است.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد طراحی بنا به سبک ایرانی اسلامی را نیز از اولویت های این سازمان برشمرد.


جدیدترین ها جدیدترین ها