نمایش نمایش

شناسه : 13146356
به منظورجلب مشاركت‎‎ سازمان‏‏‌ها و نهادهای بين‎‎المللی؛


مدیر کل امور اتباع و مهاجرين خارجی استانداری یزد از سفر سفرای 12 کشور، سازمان های بین المللی و مسئولان کشوری در حوزه اتباع و مهاجرین خارجی به شهر یزد به منظورجلب مشاركت‎‎ سازمان‏‏ ها و نهادهاي بين‎‎المللي در راستاي رفع مشكلات رفاهي و معيشيتي اتباع و پناهندگان خارجي و ارائه گزارش از خدمات ارائه شده به مهاجرین و اتباع خارجی در استان یزد خبر داد.

به گزارش یزد رسا به نقل از یزد آوا، مدیر کل امور اتباع و مهاجرين خارجی استانداری یزد پیش از ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه از سفر سفرای 12 کشور، سازمان های بین المللی و مسئولان کشوری در حوزه اتباع و مهاجرین خارجی به شهر یزد به منظورجلب مشاركت‎‎ سازمان‏‏ها و نهادهاي بين‎‎المللي در راستاي رفع مشكلات رفاهي و معيشيتي اتباع و پناهندگان خارجي و ارائه گزارش از خدمات ارائه شده به مهاجرین و اتباع خارجی در استان یزد خبر داد.


رضا زارع زاده اظهار داشت: طي روزهاي پنجم تا هفتم خردادماه جاري 32 نفر از جمله حدود 12 سفير از كشورهاي خارجي مانند ژاپن، فرانسه، استراليا، سوئيس، سوئد، جمهوري چک، کره جنوبي، اسپانیا، اندونزي و افغانستان به استان يزد سفر خواهند كرد.


وي مدير كل اتباع وزارت كشور، رییس دفتر کمیسارای عالي دفتر پناهندگان سازمان ملل متحد در ایران، نمایندگان یاررسان ملل متحد در عراق و افغانستان، نمایندگان سازمان جهاني غذا، وزارتخانه‌های بهداشت و آموزش و پرورش، پليس ديپلماتيك را از ديگر ميهمانان استان يزد در اين برنامه عنوان کرد.


زارع زاده از مسائل مورد بحث در اين سفر سه روزه را ارائه خدمات 35 ساله نظام به پناهندگان و جلب مشارکت سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی در راستای رفع مشکلات و نیازمندی‌های معيشيتي، اقتصادی، آموزشی و بهداشتی اتباع، برشمرد.


وي ضمن تشريح برنامه‎‎هاي اين سفر به بازديد ميهمانان داخلي و خارجي از مهمان‎‎شهرهاي ‎اردكان، ميبد و امكانات بهداشتي و آموزشي اين فضاها، افتتاح كتابخانه ميهمانشهر شهرستان تفت و يكسري از طرح‎‎هاي ديگر در حوزه اتباع، نشست هم‌انديشي با استاندار يزد و نيز بازديد از اماكن تاريخي شهرهاي اردكان و يزد، اشاره كرد.


مدیر کل امور اتباع و مهاجرين خارجی استانداری یزد همچنین از تصویب طرح ساماندهي اتباع و مهاجرين خارجي با مشارکت 16 دستگاه خبر داد.


وی افزود: در راستاي عملياتي شدن اين طرح كه به كليه دستگاه‎‎هاي اجرايي استان ابلاغ شده، تاكنون اقداماتي مانند استفاده از ظرفيت دستگاه‎‎هاي اجرايي، جلب مشاركت رييش سفيدان، معتمدين، مولويان اهل سنت و بزرگان شيعه براي كاهش آسيب‎‎هاي اجتماعي اتباع خارجي، نشست توجيهي قانون كار در مورد بكارگيري اتباع خارجي با حضور 40 نفر از مسئولان اصناف استان، ايجاد كارگروه‎‎هاي شهرستاني براي ساماندهي اتباع و غيره صورت گرفته است.


زارع زاده با بيان اينكه 9 درصد از جمعیت استان را اتباع بیگانه مجاز و غيرمجاز تشكبل مي‎‎دهند، اظهار كرد: هم اکنون قريب 50 هزار نفر تبعه خارجي مجاز شامل حدود 31 پناهنده داراي كارت پناهندگي و 18 هزار تبعه داراي پاسپورت در استان يزد سكونت دارند و براساس آخرين سرشماري‌‌ها كه مربوط به سال 1389 بوده است، 40 هزار نفر اتباع غیر مجاز در اين استان داريم.


وي با اشاره به در حال انجام بودن دهمين دوره آمايش اتباع مجاز، تاكيد كرد: اتباع خارجي كه در  دو ماه آينده كارت آمايش را دريافت نكنند، در آينده به عنوان اتباع غيرمجاز تلقي و از كشور طرد مي‌‌شوند.


زارع‌زاده شهرستان‎‎هاي خاتم، بافق و بهاباد را شهرستان‎‎هاي ممنوعه افراد تبعه داراي كارت پناهندگي خواند و ادامه داد: استان يزد داراي سه ميهمانشهر در شهرستان‎‎هاي اردكان، ميبد و تفت است كه 13 تا 14 درصد از اتباع مجاز استان را در خود جاي داده است.


وي همچنين از وجود و تحصيل  10 هزار و 500 دانش‎‎آموز تبعه خارجي در استان خبر داد و در مورد مشكل اجاره منزل مسكوني به اتباع خارجي اظهار كرد: اجاره دادن منازل مسكوني شهروندان به اتباع بيگانه تنها با كسب تكليف از اين اداره كل مجاز و قانوني خواهد بود.


مدیر کل امور اتباع و مهاجرين خارجی استانداری یزد همچنین از ایجاد میهمان شهر محمودی جنب خلد برین ویژه اتباع خارجی و انتقال اتباع به از بافت تاریخی با هماهنگی خودشان به این مهمان شهر خبر داد.


رضا زارع زاده  در ادامه نيز با بيان اين كه ازدواج دختران ايراني با اتباع خارجي براساس ماده 17 قانون ازدواج تنها در صورت انجام مراحل قانوني مجاز خواهد بود، از قريب 40 تا 50 مورد ازدواج دختران يزدي‎ با مردان خارجي در سال گذشته خبر داد و اين موارد را قابل توجه ندانست.


زارع‌زاده به اطلاع‌‏‏رساني صورت گرفته در رابطه با عواقب اين قبيل ازدواج‎‎ها در سال گذشته اشاره كرد و گفت: خوشبختانه اين اقدام موجب كاهش 33 درصدي ازدواج زنان ايراني و مردان خارجي در استان شده است.


وي در مورد اشتغال اتباع خارجي در استان نيز خاطرنشان كرد: اشتغال اتباع تنها در 56 رشته كاري كه عمدتاً جزو مشاغل سخت و زيان آور هستند، مجاز است و براساس ماده 181 قانون كار، كارفرماياني كه اتباع خارجي مجاز را در مشاغل غيرمجاز بكار گيرند يا اتباع غيرمجاز را در كليه رشته‎‎هاي شغلي بكار گمارند، علاوه بر دستگيري فرد تبعه خارجي، مستوجب پرداخت جريمه نقدي تا پنج برابر حداقل دستمزد و تا 10 برابر حداقل دستمزد در مرحله دوم و همچنين حبس از 91 تا 180 روز مي‎‎شوند.


زارع زاده هچنین بااشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری از تحصیل دانش آموزان خارجی در مدارس دولتی در یزد خبر داد.


وی همچنین با اعلام شماره تلفن گویای 37247555 از مردم  شریف دارالعباده خواست تا تخلفات مربوط به اتباع بیگانه را گزارش دهند.


مدیر کل امور اتباع و مهاجرين خارجی استانداری یزد در پایان گفت: نگاه جمهوري اسلامي به موضوع اتباع خارجي، يك نگاه بشردوستانه توام با رعايت كرامت انساني اين افراد است و حركت نظام در راستاي خدمات‌دهي به پناهندگان در طول سال‎‎هاي پس از پيروزي انقلاب اسلامي نيز بيانگر همين رويه بوده است.

انتهای پیام/ع


جدیدترین ها جدیدترین ها